HABER

Petrol devi Chevron'a Amazon'u kirletme cezası

Ekvator'da bir mahkeme Amerikan petrol devi Chevron'u, Amazon ormanlarını kirlettiği gerekçesiyle 8.6 milyar dolar cezaya mahkum etti.

Ekvator'da bir mahkeme Amerikan petrol devi Chevron'u, Amazon ormanlarını kirlettiği gerekçesiyle 8.6 milyar dolar cezaya mahkum etti.

Mahkeme, 2001 yılında Chevron'la birleşen Texaco'yu, ülkenin kuzeyindeki ormanları 1972 yılından itibaren Amazon ormanlarına ve Amazon'u besleyen nehirleri zehirli maddelerle kirletmekle suçladı.

Davacı avukatlardan Pablo Farcardo BBC'ye, zehirli maddeler nedeniyle ekinlerin ve su kaynaklarının kirlendiğini, yerli nüfusun bundan çok olumsuz etkilendiğini söyledi.

Davacılara göre, Amazon ormanlarına boşaltılan zehirli maddelerle dolu variller, bölgede kanser riskini de artırdı.

Petrol devine karşı dava, 30 bin kadar Ekvator vatandaşı adına yaklaşık 20 yıl önce açılmıştı.

Chevron ise Ekvator mahkemesinin kararının meşru olmadığını ve uygulanamayacağını savunarak, temyize gideceğini açıkladı.

Chevron şirketinin sözcüsü Kent Robertson, BBC'ye yaptığı açıklamada, Texaco'nun Ekvator'daki faaliyetlerinin ardından çalışma yürüttüğü bölgeleri temizlediğini ancak devlete ait Petroecuador adlı şirketin bölgeyi kirletmeye devam etiğini savundu.

Çevreciler, davanın benzer bir dizi uluslararası anlaşmazlığa örnek teşkil etmesini umuyor.

Bu şekilde petrol şirketlerinin, çevreyi kirletmeme konusunda daha dikkatli olacakları öngörülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön