HABER

"Petrol fiyatlarında dünya şampiyonuyuz"

"Petrol fiyatlarında dünya şampiyonuyuz"

ANKARA (İHA) - Son günlerde petrol ve akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle kamyoncu ve nakliyeci esnafının araçlarını takoza çektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday, Türkiye'nin akaryakıta uyguladığı fiyatlarla dünya şampiyonu konumuna geldiğini, hükümetin petrol fiyatlarındaki artışı da bahane ederek akaryakıta sürekli zam yaptığını savundu. Günday, kriz döneminde dahi petrol ürünlerine zam yapılmadığını belirterek, zengin işadamlarından alınamayan verginin vatandaşın cebinden çıkarıldığını iddia etti.

TESK Genel Başkanı Günday, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin dünyada petrol fiyatlarındaki artışı bahane ederek sürekli zam yaptığını öne sürerek, "Akaryakıta yapılan zamlar; büyük ve zengin işadamlarından tahsil edilemeyen vergilerdir. Bu vergiler vatandaşın cebinden zorla alınmaktadır. AK Parti hükümeti iktidara geldiğinde 1 litre benzinin fiyatı 1 dolardı ve doların o günkü kur fiyatı 1 milyon 600 bin liraydı. Bugün ise sadece 1 litre benzinden alınan vergi 1.5 dolar" dedi. Dünyada bütün ülkeler için petrol fiyatlarının aynı olduğunu ifade eden Günday, ülkelere göre petrole uygulanan fiyatları ise şöyle açıkladı:

"Türkiye'de 2.08 dolar, İtalya'da 1.57 dolar, İngiltere'de 1.53 dolar, Almanya'da 1.47 dolar, Fransa'da 1.46 dolar, İspanya'da 1.20 dolar, Japonya'da 1.12 dolar, Bulgaristan'da 0.93 dolar. ABD'de ise bu rakam Türkiye'den tam 4 kat daha düşük, yani 0.63 dolar."

AK Parti hükümetinin tüm vergi gelirlerini 'petrol' üzerinden tahsil etmeye çalıştığını savunan Günday, "Bu rakamlar da göstermektedir ki, petrol fiyatlarında dünya şampiyonuyuz. Geçen yıl gelir ve kurumlar vergisinin toplamı 18 katrilyondu. Bu yıl sadece akaryakıttan 25 katrilyon vergi toplanacak. AKP'nin adaleti bu mu? 33 ilimizde son 8 ayda 12 bin 417 şoför, taksici, otobüsçü, minibüsçü, nakliyeci ve kamyoncu mesleği bıraktı. Bu sayı her geçen gün artıyor. Türkiye'de taşımanın yüzde 95'nin karayoluyla yapıldığını düşünürsek nakliyeciliğin ne kadar sıkıntılı günler geçirdiğini anlarız. AKP hükümeti ham petroldeki krizi istismar etmekten artık vazgeçmelidir. Yani kantarın topuzunu kaçıran iktidar 'dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülke' kötü şöhretinden Türkiye'yi kurtarmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler