HABER

Peugeot 207'ye 150 beygirlik yeni motor

Peugeot 207'ye 150 beygirlik yeni motor

İSTANBUL (İHA) - Peugeot 207 ürün gamına, 150 beygir gücünde yepyeni bir motor daha ekleniyor. Türkiye'de çok kısa bir süre sonra satışa sunulacak olan 150 beygir gücündeki bu küçük dev, performans tutkunlarının kayıtsız kalamayacağı bir başka Peugeot modeli olması bekleniyor

Yapılan açıklamaya göre, PSA Peugeot Citro-n ve BMW Group iş birliğinin ilk meyvesi olan 1.6lt.'lik benzinli motor, ilk kez 3 kapılı Peugeot 207 üzerinde kullanılıyor. THP (Turbo High Pressure) olarak adlandırılan yüksek basınçlı direkt enjeksiyonlu, 4 silindirli bu yeni turbo benzinli motor, aşırı yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını önlemekle kalmıyor, silindir hacmi daha fazla olan motorlara özgü sürüş keyfi vadediyor. Bu yeni motor, 207 gamında, şimdilik sadece 3 kapılı versiyon üzerinde kullanılacak.

1.6 lt. THP, PSA Peugeot Citro-n ve BMW Group'un iş birliğiyle ile ortaya çıkan ilk benzinli motor olma özelliğine sahip. Bu iş birliğin amacı, yüksek özellikler sunan ve aynı zamanda alt ve orta alt sınıf araçlar için söz konusu olan maliyet engellerine çözüm bularak - sınırlı bir tüketim ile - yeni teknolojiler ile donatılmış benzinli motor seçeneklerini geliştirmektir. Her iki grup da bu sorunu çözmek için, hem motorların tasarlanması alanında hem de üretim prosedürlerinin ortaya konulmasında, tüm ortak bilgi birikimlerini ve uzmanlıklarını ortaya koydu ve ortaya bu müthiş motor çıktı. EP6DT motor ise, 5.800 d/d'de maksimum 110 kW (150 hp) güç üreten 1.598 santimetreküp hacimli 4 silindirli turbo benzinli bir motor. Üzerinde iki eksantrik mili olan on altı supaplı bir silindir kapağına sahip. 4 silindirli 1.6 lt. motorunun seçimi, özel yüksek güçlü turbokompresörlü küçük bir motor istenmesi ve yakıt tüketimi açısından silindir hacmi daha fazla olan klasik atmosferik motorlara göre belirgin bir avantaj sağlaması nedeniyle benimsenmiş. Bu motor, sadece 1.000 d/d gibi düşük bir devirde 156 Nm tork üretiyor. Maksimum 240 Nm tork için sadece 1.400 d/d'ye ulaşmak yeterli ve bu değer 3.500 d/d'ye kadar değişmiyor. Ayrıca, 5.000 d/d'de tork hala 208 Nm olduğu için, bu aralıkta sürücüye daha esnek bir kullanım olanağı sağladığı belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön