HABER

Pile'de bayrak krizi

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler denetimindeki karma köy Pile'de bayrak krizi yaşandı. Türkiye (A) Milli Futbol Takımı'nın Brezilya ile yaptığı maç öncesi bir grup Pileli genç, evlerinin önüne KKTC ve Türk bayrağı asınca kısa süreli gerginlik oldu.

Köye bayrak çekilmesini sakıncalı bulan BM Barış Gücü yetkilileri, bayrakları indirme kararı aldı ve Pile Muhtarı Ahmet Sakallı ile görüştü. Görüşmelerin ardından gençler, tepkileri anlayışla karşılayıp evlerinin önündeki bayrakları indirdi ve ortalık yatıştı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pile Muhtarı Ahmet Sakallı, olayın fazla abartıldığını söyledi. Sakallı "Biz Rumların milli günlerinde onların evlerine veya başka yerlere bayrak asmalarına izin veriyoruz. Ancak onlar bizim bir yudum sevincimizi bile bize çok görüyorlar. Bugün bayraklar asıldıktan sonra BM yetkilileri evime gelip bana bayrakların indirilmesi için aracı olmamı istedi. Ben bunun üzerine yetkililere, gençlerin sevinçlerine engel olamayacağımı ve bu konuda anmlayışlı olmalarını söyledim" dedi. Sakallı, köye yılda üç kez bayrak asılmasına izin verildiğini, onun haricinde bunun imkansız olduğunu ifade etti.

Bayram ve 30 Ağustos haricinde sevinçlerini bayrak eşliğinde kutlayamadıklarını belirten Sakallı, "Burada kasti ve tahrik edici bir olay yoktur. Evimize ve başka bir yere bayrak asmak bizim en büyük hakkımızdır. Tüm bunlara ek olarak Lefkoşa ile ulaşımı rahatlatmak ve kısaltmak için talep ettiğimiz yolumuza bile karşı çıktılar. Olayı siyasi ve askeri boyuta çektiler. Engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. 1974 öncesi atalarımız bu yolu kullanıyorlardı. Biz de kullanmak istiyoruz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön