Pınar Selek için kritik karar!

Mısır Çarşısı patlaması davasında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan Sosyolog Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı.

Pınar Selek için kritik karar!

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili 2 kez aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek’in davası 24 Ocak’ta karara bağlandı.

Mahkeme yaptığı 3. yargılama sonucunda Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı.

9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısında gerçekleşen eylemde 7 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını belirten mahkeme, “Sanıklara atılı eylemin devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vahamet arz edici nitelikteki silahlı eyleme katıldıklarını" belirtti.

Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme Selek hakkında tutuklanması için yakalama kararı da çıkardı. Mahkeme, bu kararı oy çokluğuyla aldı. Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu karara muhalefet şerhi koydu.

Mahkemenin yakalama kararını gönderdiği Adalet Bakanlığı, Selek’in yurtdışında olduğuna dair mahkemeye yazı gönderdi. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderdi.

Başkan karara muhalefet etti

Mahkeme Başkanı, mahkemenin kırmızı bülten çıkarılması talebine de muhalefet etti. Adalet Bakanlığı, Selek’e kırmızı bülten çıkarılması için işlemleri başlattı. Öte yandan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı geçtiğimiz günlerde temyiz incelemesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Davada bugüne kadar neler oldu?

İlk beraat kararı 8 Haziran 2006 tarihinde verildi. O zaman da başkanlığını yaptığı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu’nun heyette Necat Ede ve Selda Kutluata yer aldı. Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle Pınar Selek beraat etmişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise, bomba olduğu görüşüyle kararı bozmuştu. Yine Yılmazabdurrahmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı heyette bu sefer bir değişiklik oldu. Ataması yapılan Necat Ede’nin yerine Mehmet Karababa atandı.

Bu heyet ile yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, 23 Mayıs 2008 tarihinde Selek’in yine beraatına karar vermişti. Yargıtay ise Selek için “Müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın" demişti.

Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyaya yeniden bakan mahkeme, 9 Şubat 2011’de, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Bu heyette mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ile üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan yer aldı.

"Direnme" kararından vazgeçildi

22 Kasım’da görülen duruşmada sağlık sorunları nedeniyle başkan Yılmazabdurahmanoğlu katılmadı. Mahkemeye yeni atanan Hakim Mehmet Hamzaçebi’nin başkanlık ettiği heyette Mehmet Erdoğan ve Vedat Dalda yer aldı. Bu heyet 22 Kasım 2012’de görülen duruşmada beraat kararından direnilmesine ilişkin kararı usule aykırı bulunarak oy birliği ime kaldırdı ve Selek’in yeniden yargılanmasına hükmetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Mahkeme Başkanı muhalefet şerhi koymuşsa vardır bir nane mutlaka AKP bu kararın alınmasını istemiştir.
Halk adına ve Halkın Özgürlüğü uğruna Halkı Katleden bir Halk Kahramanına bu yapılırmı, kızcağızın özgürlüğünü kısıtlamaya kimin hakkı var, serbest bırakınki biraz daha İnsan Katletsin, THKP/C ( TÜRKİYE HALK KATLİAMCILARI PARTİSİ / Cellatları ) Vatan Düşmanları bunlara Vatan Sever Ulusalcı Güçler diyorlar, ammada Vatan severler her yanlarından Vatan ve Halk sevgisi akıyor hemde kıp kırmızı,
Mahkemenin üç kez vermiş olduğu delil yetersizliğnden beraat kararını beğenmeyip ısrarla mahkumiyet kararı isteyen yargıtay sonunda mahkeme üyelerini değiştirerek istediği kararı çıkarttırıyor. En az üç kez ayni dosyayı incelemiş olan mahkeme başkanı hakim ya cahil, ya dünyadan habersiz, ya rüşvet yiyor öylemi.... Vay adalet sistemi vay....başka ne denilebilir ki.Şimdi o "istenilen" kararı bir türlü vermeyen hakim de sıra..Artık onuda ergenekonamı dahil ederler, fizanamı sürerler göreceğiz.
komedi budur işte.elinde keleşle gelip gösteri yapan çözüm sürecine katkı sağlıyor.tüp patlamasından istanbulda doğup büyümüş avukatın sosyolog kızı müebbet alıyor.arayın arayı.arayan mevlasınıda bulur,belasınıda.
PINAR SELEK.... ATALARI GİBİ ÖZGÜRLÜK DÜŞKÜNÜ AYNI ZAMANDA DEMOKRAT VE ARİSTOKRAT OLAN BİR VATANDAŞIMIZDIR... İNSAN HAKLARINA SAYGILIDIR... İNSANLIĞIN REFAHI İÇİN ÇABALARI VARDIR...BİR DÜŞÜNCE VEYA BİRİLERİ İÇİN İNSAN HAYATINA KASDETMEZ.....KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE O' NUN BU SUÇU İŞLEDİĞİNE İNANMIYORUM....
Üzücü.... Pınar yaşlı bir kadın oldu. Sanıyorum Mısır Çarşı girişindeki sol büfenin mutfak tüpü patlamıştı...... Sonrası DÜŞÜNDÜRÜCÜ .........
ERGENEKON BAĞLANTISIDA ARAŞTIRILSIN
HATTA MUDAFAİ-HUKUK ÇETELERİNDEKİ ÇALIŞMALARIDA ARAŞTIRILSIN ULAN SİZ MANYAKMISINIZ 15 SENE ÖNCEKİ DAVALARI AÇIP KENDİNİZE GÜLDÜRÜYOSUNUZ MADEM SUÇLUYDU NEDEN BIRAKTINIZ DELİL YOKSA TEKRAR NEDEN ARIYOSUNUZ
bu nasıl adalet mahkeme kişinin suçsuz olduğunu berat kararı vererek 2 sefer destekliyor ne yazıkki birileri bu kişinin mutlak ceza almasını istiyormahkeme daha patlamaya neyin sebep olduğunu tesbit edemiyor ama birileri hükmünü çok önçeden vermiş bu kişi kim olursa olsun sen adaletli olmasan karşında adaletsizlik yaratırsın sen hukuk sistemini kendi diktana alırsan birileride o diktaya karşı mutlak cephe oluşturur hiç bir bahane adaletsizliği haklı gösteremez şayet bir hukuksuzluk varsa bundan toplumun bütün kesimleri etgilenir mutlak bu yargı döngüsüne haklı haksız herkes gidecek
Niye mahkeme beraat diyorda birileri habire ceza almasını istiyor.Aklı olan olayları görüyor ama...
kırmızı bülten cıkarıldı diyor ama haber içeriğinde kırmızı bülten cıkarmak icin calısma basladı yazıyor, Ergenekon icinde bedrettin dalanla Turhan cömeze kırmızı bülten cıkarmaya calıstılar fakat interpol delilleri yeersiz bulup cıkartmadı, yani kırmızı bültende son sözü interpol söylüyor, Pınar selek davasında daha patlamanın bombadanmı yoksa oradaki dönercilerde kullanılan bir tüptenmi oldugu dahi anlasılamamıs bir dava, interpol kırmızı bülteni cıkartmaz, eger mahkeme baskanı karara serh koyduysa bu davada yanlıs bir taraf var demektir...
bir hukuk skandalı daha, yargı nereye gidiyor?
Emrin olur hemenn
Diğer Haberler