HABER

Pırıl pırıl dişlere kavuşmak için

Pırıl pırıl dişlere kavuşmak için

Bazılarımızın dişleri kısa ve diş etleri ağızlarının içinde taşmış gibi görünür.

Böyle bir görünümün sebebi sadece normalden daha fazla dişetine sahip olmanız veya hastalık gibi herhagi bir başka önemli sorun olabilir.

Sağlıklı diş etleri dişlerimizin boyun kısmına sıkıca yapışırlar. Bazen diş etlerinin çevrelerindeki dokular hastalanır ve diş etinin dişlere tutundukları yerlerde şişmeler ve ayrılmalar oluşur. Sonuçta dişlerin etrafında iri şişlikler ve renk değişimi meydana gelir. Bu gibi bir durumda hastalanmış dişetindeki şişmeler, diş etinin büyük görünmesine sebep olur ve sağlıklı bir gülümseme ve ağız görünümü gölgelenmiş olur.

Bunun yanı sıra, enfeksiyon sonucu oluşan bakteriler bu şişmiş diş eti dokularına iyice yerleşmeye ve oradan da yayılmaya çalışır. Bakterilerin bu üreme ve yayılma ortamlarını ortadan kaldırmak amacıyla “ Gingivektomy ” tedavisi önerilebilir. Gingivektomy tedavisinde basit ve kısa bir cerrahi müdahale ile enfekte olmuş dokular ortadan kaldırılır, şişlikler azaltılarak diş etininizin iyileşerek eski haline dönmesi sağlanır. Gingivektomy tedavisi tamamlandığında sağlıklı olan diş eti eski ve normal boyutlarına gelecek şekilde gelişip iyileşecektir.

**Gingivektomy tedavisi nasıl yapılır?

**

Öncelikle müdahale edilecek enfeksiyonlu diş eti bölgesi uyuşturulur. Küçük cerrahi müdahalelerle sağlıksız olan diş eti ortadan kaldırılır. Bu müdahalenin sonunda bazen gerektiğinde iyileşmeye yardımcı olmak ve enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla yumuşak özel bir macun ile o bölge kaplanabilir.

Birkaç hafta sonra tedavi edilen bölge tamamen iyileşir. Diş etleriniz eski doğal, sağlıklı haline gelir. Eğer başka rahatsızlığınız yoksa, bu tedavi sonunda ağız sağlığınız düzelmiş olur.

**Başka durumlarda Gingivektomy tedavisi kullanılabilir mi?

**

Evet, estetik amaçlarla da gingivektomy önerilebilir. Doğal ve sağlıklı dişeti, hasta olmamasına rağmen, göze hoş gelmeyen bir görünüme sahip olabilir ve sağlıksız bir dişetiymis gibi durabilir. Bu durumda gingivektomy yöntemi ile diş etleri ideal şekillerine kavuşturulabilir. Dişler kısa bir görünümden normal bir uzunluk seviyesine ulaştırılabilir. Bu sayede kişi daha çarpıcı bir gülümseye sahip olabilir.

Estetik diş hekimliğinde ,diş etlerimizin sağlıklı, az görünür ve simetrik olması istenir.

Sağlıklı gülümsemelerle.

Dt. Betül Yurteri

Dentart Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

betul.yurteri@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön