HABER

Pırlantanın dili

Pırlantanın dili

Ankara - Yılbaşına sayılı günler kala, eşine veya sevgilisine aşkını ifade etmek için hediye bakanlar, biraz pahalı olmakla birlikte pırlantanın dilinden yararlanabilirler.

Alacakları hediye ile ilgili maddi sıkıntısı bulunmayanlar, sevdiğine "sen dünyada teksin" demek istiyorlarsa tek taş pırlanta, ölümsüz aşklarını ifade etmek için de "dün, bugün ve yarın seninleyim" anlamına gelen tria hediye edebilirler.

Zen Mücevherat'ın ortaklarından Oğuzhan Aydoğan, pırlanta alırken, aldanmamak için dikkat edilmesi gerekenlerle ve pırlantanın anlamı konusunda A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

Pırlanta seçerken 5 temel konuya dikkat edilmesi gerektiğini ve pırlantada fiyatı bu 5 özelliğin belirlediğini kaydeden Aydoğan, mücevhercilerin bunları kısaca 5C olarak adlandırdıkları söyledi.

Bunların kesim (cut), Renk (colour), berraklık (clarity), karat ağırlığı (carat weight) olduğunu ve her birinin mücevher fiyatında yüzde 20'şer paya sahip bulunduğunu söyleyen Aydoğan, geriye kalan yüzde 20'lik fiyatı ise mücevherin sahip olduğu sertifikanın (certificate) oluşturduğunu kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön