HABER

Piyanist Collard'dan, BSO eşliğinde iki konçerto

ANKARA (ANKA) – Piyanist Jean-Philippe Collard, Bilkent Senfoni Orkestrası ile iki piyano konçertosu birden seslendirecek. Konser, 8 Aralık Cumartesi günü, saat 20.00'de Bilkent Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Piyanist Jean-Philippe Collard'ın, Rimski-Korsakof'un "Op.30, Do diyez minör" ile Ravel'in "Sol majör" Piyano Konçertolarını seslendireceği konserde, orkestrayı Müzik Direktörü Emil Tabakov yönetecek. Bilkent Senfoni Orkestrası ayrıca, Scriabin'in "Op.29, Do minör 2. Senfoni"sini yorumlayacak.

Jean-Philippe Collard, 16 yaşında Paris Konservatuvarı'nı birincilik ödülü alarak bitirdi. Aralarında Marguerite Long-Jacques Thibaud ve Cziffra Müzik Yarışması'nın da bulunduğu pek çok uluslararası yarışmada birincilikle ödüllendirildi. Fransa, Rusya, Japonya, İspanya, İngiltere, İtalya, Almanya, İsviçre, Hollanda, İskandinavya ve Avustralya gibi birçok ülkede konserler verdi. Şef Seizi Ozawa yönetiminde San Francisco Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği ilk Amerika konserinin ardından elde ettiği başarının sonucu olarak özellikle New York Filarmoni, Los Angeles Filarmoni Orkestraları ve Philadelphia ile Montreal Senfoni Orkestraları'na her sezon davet edildi.

Pek çoğu uluslararası ödüle de layık görülen 50'ye yakın CD kaydı gerçekleştiren Jean-Philippe Collard; Andre Previn'le tüm Saint-Saens piyano konçertolarını ve Lorin Maazel'le Ravel'in iki konçertosunun kaydını yaptı. Son dönem çalışmaları olan Liszt re min. Sonat, José van Dam'la Fransız Melodileri ve Gary Hoffman ile Rahmaninof ve Chopin'in piyano-viyolonsel sonatlarının yanı sıra 2000 yılı sonlarına doğru Pascal Rogé ile Satie için bir dizi CD kaydı da gerçekleştirdi.

Henüz 18 yaşındayken Rusçuk Devlet Senfoni Orkestrasını yöneten ve profesyonel anlamda ilk bestesini yapan Emil Tabakov ise çağımızın önemli Bulgar bestecilerinden ve önde gelen orkestra şeflerinden biri olarak kabul ediliyor. Rusçuk Filarmoni Orkestrası, Sofya Solistleri Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Belgrad Filarmoni Orkestrası ve Yeni Yıl Müzik Festivali'nde (Sofya) müzik direktörlüğü görevlerinde bulunan Tabakov; 1997 yılında Bulgaristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı yaptı. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön