HABER

PKK baraj ve hastane kurmuş

Türkiye'ye yönelik faaliyetlerini Irak'ın kuzeyinden örgütleyen ve lojistik destek sağlayan terör örgütü PKK'nın mini bir hidroeletrik santral, hastane gibi tesisler kurduğu, 300 kadar köyü de denetiminde bulundurduğu belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Kuzey Irak'taki Star ekibi PKK'nın kontrolündeki bazı köylere girmeyi ve örgütün barajını görüntülemeyi başardı. PKK, Irak'ın kuzeyinde Türk sınırına paralel 300 kilometrelik hattın neredeyse tek hakimi. Mesud Barzani'nin lideri olduğu Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetime rağmen örgüt, varlığını bu bölgedeki dağlık alanda ve köylerde rahatlıkla sürdürüyor. Terör örgütünün kontrolünde Türkiye sınırına paralel uzanan alanda 300'den fazla köy bulunuyor. Bu köyleri lojistik üs olarak kullanan PKK'nın denetimindeki alan Zaho'nun kuzeyinden İran sınırına kadar uzanıyor. 300 kilometreyi aşkın sınır hattı boyunca devam eden PKK bölgesinin derinliği kimi yerde 5 kilometre içeriye sarkarken, Kandil gibi bölgelerde 80 kilometre civarında bir derinliğe sahip.

TERÖRİSTLER DAĞLARA DAĞILDI

PKK'NIN kontrol ettiği köyler üzerinden örgüt militanlarının irtibatı sağlanıyor. Örgüt, son yıllarda Türkiye'de en fazla dile getirilen Kandil Dağı çevresindeki 20 köyde adeta otonom yönetim ilan etmiş durumda. Bu köylerde Iraklılar ile birlikte yaşayan PKK'lılar bu bölgeleri örgüt disipliniyle yürütüyor ve buralara ‘Medya Savunma Alanları' adını veriyor. Bunların yanı sıra, PKK, Hakurk, Kanicenge, Ava Güze, Lejve, Hınerek, Surede gibi kamplarda bulunan yaklaşık 4 bin kadar terörist, sınır hattındaki dağlık alana dağıtıldı. PKK'nın militanlarına, Türkiye'nin bir kara harekatına karşı kolayca gidebilecekleri kuzey Irak kentlerine kaçmaları talimatını verdiği öğrenildi. Diğer yandan PKK terör örgütünün derin vadilerin tepelerine uçaksavar silahları yerleştirdiği ve helikopterlerimize karşı buralardan saldırıda bulunacağı öğrenildi.

ÜÇ YÜZ KM'LİK HAT PKK KONTROLÜNDE

PKK'nın terör örgütü olarak görülmediği ve sempatiyle bakıldığı Irak'ın kuzeyinde örgüte yakın kaynaklara göre; PKK kontrol ettiği 300 kilometreyi aşkın uzunluktaki bölgede bir baraja, mobil santral ve hastaneye sahip. PKK, özellikle Kandil çevresindeki 20'yi aşkın köyde tam hüküm sürüyor. Teröristlerin bir çoğu dağlardaki mağaralarda barınırken üst düzey sorumlular bu köylerde kalıyor. Irak Sınır Polisi, sınırın sıfır noktasından 10 kilometre içeride bulunuyor. Peşmergelerin kontrol altına aldığı bu alan ile Türkiye sınırı arasındaki dağlık bölgede PKK hakimiyeti bulunuyor. Peşmerge bu noktanın ötesine geçmek isteyenlere buradan sonrasının PKK kontrolünde olduğunu söyleyerek uyarıda bulunuyor. Peşmergeler, PKK militanlarının bu bölgelerde yol kontrolleri yaptığını, köylere indiğini ve gelip geçen araçları durdurduğunu anlatıyor.

PKK YANI BAŞIMIZDAKİ DAĞLARDA

Kendilerini yabancı gazeteci olarak tanıtarak, PKK kontrolündeki Keldani Köyü'ne giren gazeteciler köylülerle görüştü. Hıristiyan köyü Destateğ'in muhtarı Gabriam Verde şunları anlattı: ‘Biz onları milis güçleri olarak görüyoruz. Hemen yanı başımızdaki dağlarda bulunurlar. Zaman zaman buraya gelirler. İhtiyaçlarını karşılarlar bazen de kalırlar. Ancak son aylarda Türkiye'den bu bölgeye sürekli ateş açılıyor. Bu yüzden hem onlar hem bir çok köylümüz burayı terk etmek zorunda kaldı' dedi. Köylülerden 70 yaşındaki Handnza Tresitimo ise, ‘Son aylarda rahatımız kaçtı. Hayvanlarımızı otlatamıyor, tarlalarımızı ekemiyoruz' diye konuştu.

Kaynak: Star

Geri Dön