HABER

PKK Karadeniz'de Çin yapımı silah kullandı

ORDU (İHA) - Karadeniz Bölgesi'ne açılmak isteyen PKK terör örgütünün bu bölgede kullandığı silahların Çin menşeli olduğu açıklandı. Türk istihbarat birimlerince hazırlanan "Türkiye'ye Yönelik Terör Örgütlerinin Kullandıkları Silahların Menşei" adlı raporda, Tokat, Ordu, Sivas ve Amasya yöresinde eylem yaparken başarısız olan kişilerin üzerinde veya operasyonlar sonucu ele geçirilen sığınaklarda bulunan silahların eski Doğu Bloku ülkelerine ait olduğu ortaya çıktı. Rapora göre, PKK terör örgütünün bölgede kullandığı Kaleşnikof tipi silahların yüzde 50'sinin Çin, yüzde 25'inin Rusya, yüzde 13'ünün Macaristan ve diğerlerinin ise Doğu Alman, İran, İsviçre ve Belçika menşeli olduğu belirlendi.

"TÜRKİYE YALNIZ KALDI" Konuyla ilgili hazırlanan ve istihbarat birimlerine gönderilen raporda, bu tür silahların bir kısım mihraklar tarafından desteklenen silah kaçakçıları tarafından terör örgütlerine ulaştırıldığına dikkat çekildi. Raporda, bu konuda şu görüşlere yer verildi: "Türkiye, terörizmle mücadelede uluslararası ortak bir anlayışın hakim olması için çalışmış, bu konuda tüm ülkeleri mücadeleye davet etmiş, ancak beklediği destek ve anlayışı görememiştir. Nitekim, devletlerin kontrolü altında olan ve uluslararası anlaşmalarla dağıtımı kontrol, takip ve garanti altına alınması gereken silah mühimmat ve techizatın, terör örgütleri tarafından kolayca elde edilebildiği göz önüne alındığında, Türkiye'nin beklentilerinin karşılanamadığı anlaşılmaktadır. Bu gerçek, Türkiye'ye yönelik terör örgütlerinden şimdiye kadar ele geçirilen 36 binin üzerindeki silah ve halen terör örgütlerinin kontrolünde bulunanlar dikkate alındığında, ülkemiz açısından yaşanan tehdidin boyutunu ortaya koymaktadır."

Raporda, Türkiye genelinde yapılan operasyon, arama ve ihbarlar sonunda PKK terör örgütünün 36 bin 563 silahın ele geçirildiği, bunun 11 bin 297'sini Kaleşnikof tüfeğinin teşkil ettiği belirtilerek, "Tesbit edilen bu silahların yüzde 71.6'sının Rusya ve BDT, yüzde 14.7'sinin Çin, yüzde 3.6'sının Macaristan, yüzde 3.6'sının Bulgaristan orijinli olduğu anlaşılmıştır" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön