HABER

"PKK sadece Türk vatandaşlarından oluşmuyor"

ANKARA (ANKA)- Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun gündemine pişmanlık yasası gibi bir düzenlemenin gelmediğini ancak bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

PKK'nın sadece Türk vatandaşlarından oluşmadığını belirten Çiçek, çalışmanın içeriği hakkında bir bilgi vermedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Bakan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gündeme gelen yeni bir pişmanlık yasası ile ilgili soruları yanıtladı. Çiçek, konunun bir yasal düzenleme olarak Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmediğini açıkladı. Bir süreden beri yaşanan acı olaylar sebebiyle terörün Türkiye'nin bir numaralı gündem konusu olmaya devam ettiğini ifade eden Çiçek, bu konuda hem askeri hem de siyasi, diplomatik ve kültürel mücadelenin devam ettiğini söyledi. 60. hükümet döneminde terörle ilgili sık sık toplantılar yapılarak konuyu değerlendirdiklerini belirten Çiçek şöyle dedi:

-8 YASAYI BİZ Mİ ÇIKARDIK?-

"Adına ‘pişmanlık yasası', ‘eve dönüş yasası' veya başka ne denilirse denilsin bu konu Türkiye'de çok konuşulan ve çok istismar edilen bir konudur. Şimdi bu konuda 8 tane yasa çıkmış. İlk yasa 5.6.1985'te çıkmış. Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hüküm, kanunun ismi böyle. Ama toplum bunu pişmanlık yasası olarak algılamış. Ondan sonra 25.3.1988'de çıkarılmış, ondan sonra da 21.3.1990'da çıkmış. Yine aynı isimle. Bu 3 kanun Anavatan Partisi zamanında çıkmış. Sonra 26.11.1992'de çıkmış, şimdi bu konu üzerinde söz söyleyenlerin Meclis'te bulunduğu DYP ve SHP ittifakı. Çok şükür ki bu devletin kayıtları var, hafızası var. Belki birileri unutabilir ama devletin hafızasında bunların hepsi yazılı. Ondan sonra 28. 2. 1995, sonra 26. 8. 1999... Kimler iktidarda bunlara bakın. Sonra 24. 2. 2000'de çıkmış. Meclisteki siyasi partilerimize bir bakın, görev yapanlara bakın bu size bir şeyi ifade edecektir. İnsanlar bir değerlendirme yaparken geçmişte bu işin neresinde bulunduklarını çok açık ortaya koymaları gerekir. 29. 7. 2003'te de biz çıkarmışız."

-YASALAR DEVLETİN İHTİYACI-

Toplam 8 yasanın çıktığını tekrarlayan Çiçek, bu yasaların hiçbir partinin ve hükümetin programında yer almadığını ancak devletin ihtiyacı olarak gündeme geldiğini söyledi. "Devletin ilgili birimleri, terörle mücadele veren birimleri terörün kökünü kazımak etkisini azaltmak adına bu türlü yasaları çıkarmak zorunda olmuşlardır" açıklamasını yapan Çiçek, "Biz şu an itibarıyla böyle bir hazırlık içinde değiliz. Bugün itibarıyla böyle bir çalışma bizim tarafımızdan yapılmıyor. Ancak geriye dönük 8 yasa bu ülkede terörle mücadele konusunda ne getirmiş ne gibi faydalar sağlamış bunu devletin ilgili birimleri değerlendirmeye devam ediyor" dedi.

-TERÖRİSTLERİN HEPSİ BİZİM VATANDAŞIMIZ DEĞİL-

Türkiye'nin terörlü mücadelede önemli bir fırsatı yakaladığını kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:
"Böylesine önemli bir noktadayken Türkiye istiyor ki bu örgütün olabildiğince bu süreçte azami zararla çıkması, geri kalanı için çok fazla bir şey söyleyemem. Sorularınızda hep bilinmesi gerekmeyen şeyler olduğu için zorlanıyorum. Yapılan konuşmaları değerlendirmeleri bu çerçevede bakmak, anlamak lazım. Doğru olan neyse Türkiye onu yapmıştır. Bu kararları verirken yine devletin ilgili birimleriyle konuşarak görüşerek, çok yoğun bir mücadeleyi bilinen bilinmeyen şekliyle yapıyoruz. Türkiye'nin aleyhine devletimizin milletimizin aleyhine bir işin içinde arkasında, önünde olmayız. Yaptığımız her şey bu ülkenin yararınadır. Bütün çabaları gayretleri açıklamaları bu çerçevede değerlendirmek lazım."

Çiçek, Mecliste kapalı oturum yapılması durumunda şimdiye kadar çıkarılan yasalardan kaç kişinin yararlanmış olduğunu açıklayabileceklerini ifade etti.
1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nun etkin pişmanlık hükmünü düzenleyen 221. maddesini anımsatan Çiçek bu maddenin 301. madde kadar kamuoyunda bilinmediğini söyledi. 30 Ekim itibarıyla bu yasadan 353 kişinin yararlandığını açıklayan Çiçek, maddenin yeteri kadar tanıtılması durumunda sonucun daha farklı olacağını belirtti.

Çiçek, başka bir sonu üzerine de "Örgüt yapısı sadece bizim vatandaşlarımızdan müteşekkil değil. Türkiye çok kapsamlı bir şey yürütüyor. Onu inşallah önümüzdeki günlerde görme imkanını buluruz. Ciddi bir çabanın içerisindeyiz. Bunları adım adım götürelim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön