HABER

PKK üyesi 2 kişiye müebbet hapis cezası

Şırnak'ın İdil ilçesi yakınlarındaki Cehennem Deresi mevkisinde 2005 yılında bir mağarada eylem hazırlığındayken yakalanan terör örgütü PKK üyesi biri kadın 2 kişi, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Revzete Ay ile Irak uyruklu Kemal Hüseyin hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Irak uyruklu Hüseyin ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne yazılan müzekkereye cevap verildiğini, Bağdat Büyükelçiliğinden alınan yazıda ''adli yardım talebinin tekit (sağlamlaştırma, pekiştirme, üsteleme) edildiği, yanıt alındığında bilgi sunulacağının'' belirtildiğini bildirdi.

İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma, izinsiz patlayıcı bulundurma, uzun namlulu ruhsatsız silah taşıma suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Sanıklar Revzete Ay ve Kemal Hüseyin, son savunmalarında, iddia makamının mütalaasını kabul etmediklerini belirterek, ''Pişmanız, adaletinize sığınıyoruz'' dedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ay ve Hüseyin'i TCK'ya göre ''devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların duruşmadaki davranışlarını dikkate alan heyet, cezayı müebbet hapse çevirdi. Sanıklar Ay ve Hüseyin, uzun namlulu silah taşıma suçundan da 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön