PKK'dan Hükümete Mesaj

KCK’nın Irak’ın Kandil Dağı’nda bulunan Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm sürecinde PKK olarak atmaları gereken bütün adımları attıklarını belirtti.

PKK'dan Hükümete Mesaj

Bayık, artık hükümetin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmek için Abullah Öcalan’ın kurulmasını istediği 8 komisyonu kurup çalışmaları başlatması gerektiğini söyledi. Bayık, sürecin şu anda tıkanma aşamasında olduğunu da belirterek, "Attığımız adımları seçimlere kurban etmek istiyorlar" dedi.

PKK’nın Eruh ve Şemdinli baskınlarını syaparak ilk silahlı eyleme başlamasının yıldönümü nedeniyle görüntülü bir mesaj yayınlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Örgüt ile aynı çizgide yayın yapan televizyon ve sitelerde yayınlanan mesajında Cemil Bayık, Kürt sorununu demokratik ve siyasi yollarla çözmekte ısrar ettiklerini öne sürdü, ancak hükümetin bunu anlamak istemediğini, yanlış anladığını veya ısrarlarını zayıflık olarak gördüğünü iddia etti.

ÖCALAN’IN İSTEDİĞİ 8 KOMİSYON BİR AN ÖNCE KURULMALI

Hükümetin bu nedenle Kürt sorunun demokratik ve siyasi yollarla çözülmesini istemediğini belirterek, "Sorunun çözümü için 1’inci aşamayı başarı ile bitirdik, 2’nci aşamaya geldik. Devlet ve hükümetin yapması gerekenleri yapmasını bekliyoruz, ama atmaları gereken adımları atmıyor, atmak istemiyor. Adım atmamak için bahane arıyor bir çok bahaneyi öne sürüyor. Propaganda yaparak geçmişte olduğu gibi çözümsüzlüğü Kürtlere bağlamak istiyor ve PKK’yı yeniden suçlamak istiyor. Fakat, Kürtler eski Kürtler değil, dünya da eski dünya değildir. Artık Türk devleti ve hükümetinin bu propagandalardan vazgeçmesi gerekir ve yola gelmesi gerekir. Abdullah Öcalan’ın hükümete sunduğu 8 komisyonun bir an evvel kurulması ve yasal hazırlık yaparak bu yasaların meclisten geçirilmesi gerekir ki 2’nci aşama sona ersin ve 3’üncü aşama olan normalleşme aşamasına geçilsin" dedi.

1 EYLÜL’E KADAR HÜKÜMETE SÜRE VERDİK

Cemil Bayık, ısrarlarının zayıflık olarak görülmemesi gerektiğinin de altını çizerek şöyle konuştu: "Israrımız, amacımız, çizgimiz ve doğruluğumuzdan kaynaklanıyor. Böyle anlaması gerekiyor ve görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye’deki demokratlar, liberaller ve yurtseverlerin hükümetten o komisyonları kurup çalışmasını istemesi gerekir ki süreç tıkanmasın. Tıkanırsa sebebi devlet ve hükümettir. Bu konuda hükümete baskı yapılmalı ki süreç tıkanmasın. Süreç tıkanırsa Türkiye ve Kürt halkı da zarar görecektir. Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Süreç tıkanma aşamasındadır. Biz çalışarak tıkanma aşamasından süreci çıkarmak istiyoruz. Hükümet ve devlet istemiyor tıkanma aşamasından çıksın. Attığımız adımlara seçimlere kurban etmek istiyorlar. Kürt sorunu, attığımız adımları ve ısrarımızı seçimlere kurban edemezler. Türkiye halkının buna izin vermemesi gerekir ve çözümde ısrar etmesi gerekir. Baskı yapsınlar ki devlet adım atsın ve komisyonları kabul etsin ki süreç tıkınma aşamasından çıksın. 1 Eylül’e kadar devlet ve Hüküme süre verdik. Tutumlarını gözden geçirsinler. Biz halkımız ve dünya öğrenmek istiyoruz, adım atacaklar mı atmayacaklar mı, çözümü istiyorlar mı yoksa istemiyorlar mı? Bunu açıklamaları gerekir. Şimdiye kadar yürüdüğü gibi artık yürümüyor. Artık bizim atacağımız adım kalmadı. Bugüne kadar bir çok proje sunarak ve adım atarak bugüne kadar getirdik. Bundan sonra süreci götürmemiz için devlet ve hükümetin adım atması gerekir. Doğrusu budur adım atmazlarsa tıkanmadan kendileri sorumlu olur. PKK ve Kürt halkını kimse bundan sorumlu tutamaz."

"KÜRT ULUSAL KONFERANS İLE 100 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLUYOR"

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Erbil’de yapılacak olan Kürt Ulusal konferansı ile ilgili ise, "Erbil’de Kürt ulusal konferansının yapılması ile Kürt halkının 100 yıllık rüyası ve hayali gerçekleşecek. Bundan güzel ne olabilir. Bu kongrenin Kürt birliğini sağlaması ve her ülkedeki Kürt sorunlarını çözmesi için rol oynamasını umut ediyorum. Komşu ülkelerin ve Kürtlerin yaşadığı ülkelerin de bu kongrenin başarılı geçmesini için destek vermesi gerekir" diye konuştu.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
bir eylüle kadar süre vermişler... duyun akp koyunları nerdesiniz seçimlere kadar ek süre ister başbakanınız sonra geçen sene oldugu gibi gencecik askerlerimizi katliyam yaptırır
MERAYA OTLAMAYA ÇIKMIŞLAR =)
böyle haberleri görünce akp koyunları kaybolur ortadan hemşerim güneş çıktı başlarını saklamışlardır:))
DİKKAT ÖCALANIN İSTEDİĞİ 8 KOMİSYON BUNUN ADI ÇÖZÜM SÜRECİMİ ? VAH BENİM UYUYAN VATANDAŞIM SİZ BANA GÜVENİN DİYENİN YALANLARINA VEDE YIKIM SÜRECİNE İNADINA AKP DİYE DESTEKMİ VERECEKSİNİZ SİZLER MAHŞER GÜNÜ NASIL HESAP VERECEKSİNİZ. ÇOK YAZIK ÇOOK YAZIKKİ SİZİN SAYENİZDE TÜM ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYORSUNUZ BUNUNADI DİNE İHANET VATANA İHANETTİR.
yorumunu beğenmeyen şerefsizler utansın
bir yıl oldu olmadı görüşen bilmemne çocuğudur diyordu.şu duruma bakın hem söyleşiyorlar hem yazışıyorlar.
Namussuz, şerefsiz, alçak oldukları kendi beyanlarıyla kanıtlanmış oldu.
PKK ile görüşen alçaktır, namussuzdur, şerefsizdir diyorlardı. Ne kadar namussuz şerefsiz, alçak oldukları bu şekilde kanıtlanmış oldu.
hay agzına saglık kardeşim...
pkk eşittir akape ikiside yahudi. ma artık panpa kardaş oldular
size diyor tayyip paşa.
vurun abalıya hesabı..akp elini taşın altına koyunca ayağı ile taşa basan çok kişi var, kimiside dinden sorgulayıp olayın dine uygunluk durumu hakkında fetva bile veriyor. siz şuna hesap verin 30 senedir bunu bitirmeyenlere ne kelam ettiniz?bunu (pkk) kuranlar nezaman kurmuş, kimler ülkede o dönem söz sahibiymiş, pkk bir gecedemi kurulmuş? istihbarat nerede görev yapıyormuş? bunun gibi yüzlerce soruyu merak bile etmeyenler burada asıp kesiyor, yılanın kafasını küçükken ezmeyenler, hatta büyütenler varken, büyümüş yılanı deliğine sokmaya çalışan hükümete vurun bakalım..
30 yılıdr pkk devletten tek taviz alamadı..ancak bop esbaşkanı yani büyük israili kurmakla görevli başbakan 10 yıldır bu milleti bunlarla anlaşmaktan başka çare yok noktasına taşımak için her türlü desteği örgüte verdi..1..ilk bir başbakan ülkemde kürt sorunu var dedi..2...terörden zarar görenler yasasıyla birlikte çıkarılan devlet memeurları kanunuyla asker polisin eli kolu bağlandı..tazminat memeurdan tahsil edilecek...3.....taş atan çocuklar yasası..bitme aşamasına gelmiş örgütü güçlendirmek için...4...kürtçe tv birbiriyle anlaşamayanları tek dil üzerinde birleştirip ulus yaratmak içinn..
30 sene demişsin nasıl çıktı ortaya demişsin asıl sen sallamışsın. o 30 seninin ilk 10 senesinde yere göğe sığdıramadığınız turgut özal yönetiyordu ülkeyi ve onun zamanında ortaya çıktı pkk. son 11 senesindede tayyip yönetiyor ve gittikçe güçleniyorlar. arada kalan 9 senede koalisyon hükümetleri zamanında bile bu kadar taviz verilmedi daha çok mücadele edildi. hiç düşünme ihtiyacı bile duymadan tayyibin ağzıyla konuşuyorsunuz sadece
ülkeyi erdoğan ile öcalan yönetiyormuş!!!! ne olursa olsun açılıma devam diyen akp liler kına biryerlerinizden akıyor!!!!!!!ikinci lideriniz öcalandır.başka bir yoruma gerek yok.durmak yok öcalanın kıçını koklamaya devaaaaaaam!! yskışır size.kaç aydır ölüm olmuyor diyen angutlara diyecek söz şerefsizce yaşamaktansa şerefli ölüm yeğdir bize!!!!!
YBİLEN E CEVAPBIN DEVAMIDIR,,, ARKADAŞŞŞŞ BU ÜLKE BU GÜNLERE GELEBİLMESİ İÇİN ÇOK KAN DÖKÜLDÜ GEREKİRSE BU ÜLKEYİ KORUMAK İÇİN KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR DA MÜCADELE EDERİZ VERELİM KURTULALIM KAN DÖKÜLMESİN BU DAVRANIŞ KENDİNİ TÜRK KABUL EDENLERE YAKIŞMAZ BU BENİM DÜŞÜNCEM SİZ NE DÜŞÜNÜRSÜNÜZ BİLMEM. SAYGILARIMLA...
SEN KİMİN TOPRAĞINI KİME VERİYORSUN. ÖNCELİKLE SEN BANA CEVAP VER. KENDİNE AİT EVİNDEN VEYA ARABANDAN VEYA MALINDAN VAZGEÇİP, ÜZERİNE KAYITLI MALLARI BİR FUKARAYA VEREBİLİR MİSİN. VER HADİ. VER DE GÖRELİM. TABİ VERMEZSİN DEĞİL Mİ? YALNIZCA KENDİNE AİT OLMAYAN ŞEYİ NE KADAR DA KOLAY VEREBİLİYORSUN?
BEN VERELİM KURTULALIM DEMEDİM.YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ, 30 YILDIR KİMSE BİRŞEY YAPMADI, HATTA İÇİMİZDEN BİRİLERİ (BİZDEN GÖRÜNEN) GİZLİDEN DESTEKLEDİ, ÖRGÜTÜN BÜYÜMESİ İÇİN ÇALIŞTI DESTEK VERDİ, SIRF GÜN GELİR LAZIM OLUR DİYE, HERKES UYAN UYAN BAĞIRIYOR BEN ONLARA GÜNAYDIN DEMEK İSTERDİM AMA HALEN UYKUDALAR.HÜKÜMET DOĞRU ADIMLAR ATIYOR, KİMSE ORADA KÜRDİSTAN KURMAYA ÇALIŞMIYOR, EMİN OL HÜKÜMET BUNU İSTESEYDİ ÇOKTAN YAPABİLİRDİ, DÜNYADA MÜSLÜMAN KATLAMI VAR KİMSE BUNU GÖRMEZDEN GELİYOR, BİZİM TÜRK ECNEBİLERİ VEYA AKIL FAKİRLERİ SURİYE HÜKÜMETİNE, MISIR SİSİSİNE DESTEK VERİYOR. ADAM BİRAZ TARİH BİL
Katil resmen devleti tehdit ediyor gercekten cok aci bir sey e tayip ne derse arkanizdayiz diyen vatandaslarim sizde bu caninin tehdit gibi mesjini kabuleniyormusunuz vatandas olarak Ben kabulenemiyorum
HABER SİTESİ OLARAK PKK NİN PROPOĞANDASINI GÜZEL YAPIYORSUNUZ. HER GÜN PKK HABERİ VERİYORSUNUZ. BİR GÜN DE VERMEYİN ŞUNLARIN HABERİNİ.
HALK UYANMASIN PKK NIN YAPTIKLARINI GÖRMESİN. ERDOĞANA VERİLEN TALİMATLARI GÖRMESİN. YARIN BU 8 KOMİSYON KURULURSA BU YAZDIKLARINIZDAN UTANMIYACAKMISINIZ. YAZIKLAR OLSUN.
kesinlikle katılıyorum. sizden bu haberleri isteyenmi var. sonra kendilerini adamdan sayıyorlar. ahmaklar.
hesap sorar hale getirdiler eşkiyayı helal olsun
BU İŞTE VEBAL VAR ALLLAH BÜYÜK ŞEHİTLERİ BİR DAHA ÖLDÜRDÜNÜZ SEBEB OLANLAR VAY HALİNE
VEBAL VAR DİYEN ZİHNİYET DAHA ŞEHİTLER OLSUN MU İSTİYORSUN... KİM PKK SORUNUNU BUKADAR HAL ETTİ. PKK YI SINIR DIŞINA GÖNDEREBİLDİLER. HELAL OLSUN DEYİN. ÜLKENİZ İÇİN SİZDE KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLUN
bunlarda adam sandılar kendilerini ama tabi adam yerine kondu akp hükümeti tarafından kaile alınınca çoştular terörist değil san ki bir ülke yasal bir tarafları yok dünyanın iç bir toplumunca sağolsun akp hükümeti güç verdi bunlara yazık...
ne adımı attınız silah bırakmadınız, sınır dışına çıkmadınız sadece güney doğu illerinde gösteriler yaptınız ayrıca sizle hiç bir iş olmaz
Birilerinin götünün kılı olma yarışmalarını, Atatürk'e sarfedilen küfürlerle adileşmeyi bırakında şu Cemil BAYIK efendinizin çağrısına cevap ve yorum yazın hadi bakalım görelim, şu poponuzun çapı ne imiş. Kendi yaşadığı ülkenin içine edildiği gerçeğini bırakmış klavye başında Mısır için ahkam kesen AKP liler ve güya inananlar (inandığınız tek şey para ve menfaat bunu bütün gerçek Türk Halkı biliyor) buyurun cevaben yorum yazın şu Bayık'a görelim.
Adamın makamına bak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı oldu olacak bu devlet makam arabası versin buna.NOT:Bunların kökünü kazıyacak tek adam OSMAN PAMUKOĞLUDUR.Kazıdı bir dönem...
AYNEN DOGRU SÖYLÜYOSUN KARDEŞİM AMA BİZİM ÖKÜZ SÜRÜSÜ TÜRK İNSANLARI OSMAN PAŞAYI TANIMIYO BİLE...
tayyip önceden yaptığı gibi oy amaçlı bir taktik uygulamış olmasın pkk ile akp lilerin ne alt karıştırdığı belli değil akp kendine müslüman bir parti bunu aramızda görmeyen çoğunluk var pkk nında akp ninde miyadı doldu artık...
SİZİN İSTEKLERİNİZLE ENİŞTENİZ İLGİLENİYOR.....
bundan beş altı yıl önce bir türk kanalında cüneyt arkının bileği bükülmeyen filimlerinde birisi oynuyor sahanade silahlı çatışma var filimi izleyen ve türkçesi olmayan bir yaşlı kürt dede oğlune derki bu çatışanlar kimler oğlu babasına derki baba bunlar kürt ve tüekler yaşlı dede oğluna sorar cüneyt arkın kimnin tarafında oğlusu babasına derki, baba cuneyt arkın türklerden yana yaşlı amca oğluna derki cüneyt arkın kimin tarafında ise onlar kazanır
Diğer Haberler