PKK'lı 3 İranlı için ölüm cezası

TAHRAN (İHA) - PKK terör örgütünün üyesi olmakla suçlanan 3 İranlı'nın Devrim mahkemesince idam cezasına çarptırıldıkları bildirildi.

BBC'nın Farsça servisinde yer alan habere göre, İran Devrim mahkemesinde yargılanan Ferzad Kemangar, Ali Heyderiyan ve Ferhat Vekili isimli Kürt asıllı 3 İranlı'nın, PKK terör örgütüne üye olmak suçundan idam cezasına çarptırıldı. Haberde, 2006 yılında bir araçla Tahran'a gelen söz konusu sanıkların kaldıkları evde polisin yaptığı arama sonucunda bir silah bulunduğu, araçta yapılan aramada ise patlayıcı üretiminde kullanılan kimyasal bir toz ele geçirildiği belirtildi. BBC'ye konuşan Ferzad Kemengar'ın avukatı Halil Bahramiyan, Tahran Devrim Mahkemesi'nde yargılanan sanıkların, milli güvenliğe karşı girişimde bulunmak suçundan geçtiğimiz Pazartesi günü idam cezasına çarptırıldıkları açıklanırken, mahkeme kararının, verilecek itiraz dilekçesinin ardından bir üst mahkeme tarafından incelenebileceğini söyledi.

Kamyaran kentinde öğretmen olarak görev yaptığı, aynı zamanda öğretmenler sendikası üyesi olduğu, ayrıca bölgede aylık olarak yayınlanan Royan dergisi için yazılar yazdığı bildirilen Ferzad Kemangir'in ölüm cezasına çarptırılması, insan hakları gözlemcilerinin dikkatini çekti. İnsan Halkları Gözlemcileri Kurumu, söz konusu kişi hakkındaki idam cezasının kaldırılmasını istedi.