HABER

'PKK'lı Bayık ve Karayılan yakalandı' mı?

'PKK'lı Bayık ve Karayılan yakalandı' mı?

Türk askerlerinin operasyonları nedeniyle PKK içinde büyük bir panik yaşanırken Ankara'yı heyecanlandıran önemli bir iddia ortaya atıldı.

Amerikalı generallerin, başkenti ziyareti ve Başbakan Erdoğan'la Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Başbakanlık'taki zirvesinin ardından gelen iddiaya göre PKK'nın elebaşılarından Murat Karayılan ve Cemil Bayık yakalandı ve Türkiye'ye iade edilecek. Zaman'a konuşan AK Parti'nin önemli bir ismi iddiayı yalanlamazken "Her şey mümkün. 2 ABD'li general boşuna gelmedi. Bir iki gün içinde önemli gelişmeler ve açıklamaları zaten bekliyorduk." dedi.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı General James Cartwright ve Irak'taki komutan David Petraeus önceki gün Ankara'da Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun'la bir araya gelmişti. ABD Başkanı Bush ile Başbakan Erdoğan arasındaki görüşmeden sonra kararlaştırılan PKK'ya karşı ortak mücadele ve istihbarat paylaşımının ilk adımı olarak da görülen ziyaretin ardından Amerikalı generaller Irak'a geçmişti.

Dün akşam saatlerinde başkentte yayılan iddiaya göre; ABD'li generallerin Irak'a geçişiyle birlikte Irak'ın kuzeyinde terör örgütünün elebaşılarına yönelik nokta operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon Amerika'nın istihbarat desteği, Irak merkezî hükümeti ve Kürt yönetiminin desteğiyle yapıldı. Operasyon sonrasında PKK terör örgütünün lider kadrosundan Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın da aralarında olduğu bazı önemli isimler yakalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile dün yaptığı görüşmenin içeriğinin de bu operasyona yönelik olduğu kaydedildi. Kanlı terör örgütünün elebaşılarından Cemil Bayık, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Türkiye ve ABD, PKK'nın tasfiyesi için anlaştı. Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi de PKK'yı silah bırakmaya ve teslim olmaya zorluyor." demişti. Daha önce birçok kez Bayık'ın yakalandığına ilişkin iddialar ortaya atılmıştı.

BAŞBAKANLIK'TA MİNİ TERÖR ZİRVESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la dün Başbakanlık'ta bir araya geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın programına son anda eklenen görüşme saat 16.00'da başladı ve yaklaşık 75 dakika sürdü. Başbakanlık kaynakları, 'son gelişmeler ışığında güvenlik konularının değerlendirildiğini' duyurdu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı Başbakanlık Merkez Bina'ya gelişinde Erdoğan'ın özel kalem müdürü Hikmet Bulduk karşıladı. Irak'taki ABD askerlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ve ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, Ankara'da görüşmeler yapmıştı. Erdoğan'ın Büyükanıt'la görüşmesi ABD'li komutanların temaslarının hemen sonrasında gerçekleşti.

Buluşmayla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında kurulan komutanlar arasındaki üçlü mekanizma çalışmalarında, sınır ötesi operasyon konularının ele alınmış olabileceği tahmin ediliyor. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un ABD'li komutanlarla yaptığı temaslara ilişkin Erdoğan'a bilgi verdiği ve sınırdaki askerî hareketlilik konusunda son bilgilerin masaya yatırıldığı sanılıyor. Genelkurmay Başkanlığı sınır ötesi operasyonla ilgili görüşünü yazılı olarak 1 Kasım'da Başbakanlık'a bildirmişti.

Kaynak: Zaman

Geri Dön