HABER

PKK'nın çirkin yüzü 8 dilde anlatıldı

ANKARA (İHA) - Türkiye, terör örgütüyle mücadele konusundaki haklılığını dünyaya anlatmaya çalışıyor.

Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türkiye'nin bu mücadelesi için harekete geçti. Türkiye'nin tanıtıldığı ve 8 farklı dilde bastırılan kitapçıkta, Türkiye'nin terör örgütüyle mücadelesine de yer verildi. Türkiye'nin tanıtımına destek vermek amacıyla hazırlanan Türkiye Almanağı, Tanıtma Fonunun Desteği ve Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün gözetiminde yeniden düzenlendi. 2001 yılında yapılan bir ankette, 'Avrupa'nın En İyi Tanıtım Kitabı' seçilen Almanağın bu yıl 2007 baskısı yapıldı. Kitapta yer alan 'Ülke Bütünlüğüne Karşı Terörist Faaliyetler' bölümünde terör örgütü ile yapılan mücadele geniş bir şekilde yer aldı. Söz konusu bölümde, terörün ülke barışını tehdit eden noktaya geldiğine dikkat çekilerek, Türkiye'nin uzun yıllar terör örgütü PKK'nın terörist tehdidine maruz kaldığına vurgu yapıldı. Kitapta, "Devletin terörle mücadeledeki temel politikası, demokratik hukuk kuralları içerisinde güvenlik güçlerinin silahlı mücadeleyi sürdürmesi ve bölge halkını teröristlerden ayırarak masum vatandaşların zarar görmesini engellemek olmuştur" denildi.

PKK'nın ABD'nin terör örgütleri listesinde de yer aldığının ve dünyanın en tehlikeli terör örgütü olarak tanındığının ifade edildiği kitapta, 11 Eylül 2001'de ABD'ye yönelik terör saldırısının ardından dünya kamuoyunun Türkiye'yi daha iyi anlamaya başladığı belirtildi. Terör örgütünün Türkiye'deki faaliyetleri ise kitapta şu şekilde anlatıldı:
"27 Kasım 1978 tarihinde Abdullah Öcalan tarafından kuruluşu gerçekleştirilen PKK terör örgütü, başlangıçta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin bir bölümü üzerinde Marksist -Leninist temellere dayalı bir devlet kurmayı amaçlamış ve örgütsel yapısını terörist eylemleri gerçekleştirebilecek tarzda şekillendirilmiştir. Örgüt bu niteliği ile Türkiye'de güvenlik görevlileri dahil, savunmasız sağlık personeli, öğretmen, din adamı, mühendis, basın mensubu ve bölgenin kalkınması için bölgede görev yapan çeşitli mesleklere sahip görevliler ile aralarında yaşlı, kadın ve bebekler olmak üzere 30 binden fazla insanı öldürerek dünyada benzeri görülmemiş katliamlar gerçekleştirmiştir. Terörle mücadelede 7 bin kadar şehit verilmiş ve 10 bine yakın güvenlik görevlisi de sakat kalmıştır. Örgüt başının yakalanmasından sonra militan kadrolarını koruyan terör örgütü, siyasallaşma faaliyetlerini artırmıştır. Son dönemde ise patlayıcı madde kullanma, mayınlama ve tuzaklama olaylarına ağırlık vererek terörün çirkin yüzünü sergilemeye devam etmektedir."

"TÜRKİYE'NİN GERÇEK VİZYONUNU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR"

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, katip hakkında yaptığı açıklamada, 'Türkiye Almanak' kitabının, Türkiye'nin tanıtımına yönelik kitaplar arasında kaynak kitap özelliği taşıdığını belirterek, kitabın BYEGM tarafından çıkarılan yayınlar arasında klasik hale geldiğini ve oldukça talep gördüğünü söyledi. Kitabın bu yıl ilk kez Vietnam diline de çevirisinin gerçekleştirildiğini ifade eden Melek, "Ülkemizdeki diplomatik temsilcilikler, yurt dışındaki temsilciklerimiz, yabancı ülke
politikacıları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, Türkiye'de yerleşik yabancı basın mensupları, yurt dışındaki bası basın mensupları ile ülkemizde düzenlenen uluslararası toplantı ve konferanslara katılan yabancı temsilci ve medya mensupları, NATO, İKÖ, OECD gibi örgütler ve yurt dışında düzenlenen uluslararası toplantı, konferans, kültürel etkinliklere katılan yabancı temsilcilere dağıtımı gerçekleşen kitap, Türkiye'nin gerçek vizyonunu gözler önüne seriyor" dedi.

Genel Müdür Melek, Türkiye'de ve yabancı ülkelerde çok sayıda okuyucunun kısa sürede beğenisini kazanan ve eksikliği duyulan bir yayın haline gelen kitaba, 'www.byegm.gov.tr' adresinden kolaylıkla ulaşılabildiğini de kaydetti. Kitabın Avrupa Ülkeleri Tanıtım Kitapları arasında en mükemmeli seçildiğinin ulusal televizyon kanallarında da haber olarak yayınlandığını dile getiren Melek, Münih Başkonsolosluğu'nun 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı'na bir yazı gönderdiğini, bu yazıda Türkiye tanıtım kitabının 2001 yılı baskısının Almanya'da bir gazete tarafından benzeri yayınlar arasından en mükemmeli seçildiğini bildirdiğini ve kitap hakkında bilgiler istediğini söyledi. Melek, gazetenin daha sonra bir sayısını kitaptan aldığı metinler ile Türkiye'nin tanıtımına ayırdığını ve kitaptan da övgüyle söz ettiğini dile getirdi.

'Türkiye Almanak' kitabının gelecek hedefleriyle ilgili de bilgi veren Melek, "Türkiye kitabının kaynak tanıtım kitabı olması ve gelen talepler nedeniyle, Türkiye'nin çeşitli dünya ülkelerine açılmasına paralel olarak basılan 8 dile ilaveten yeni dillerde de yayınlanması düşünülmektedir. Söz konusu yayının önümüzdeki yıllarda dünyada en büyük nüfusa sahip Çin için de Çince baskısının yapılması planlanmaktadır. Böylece Türkiye kitapçığının dünya üzerinde çok daha geniş kitlelere ulaşması ve Türkiye'nin tanıtımına daha fazla katkıda bulunması hedeflenmektedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön