PKK'nın kasası Seven Roma'da yargı önüne çıkarılacak

Roma – Terör örgütü PKK'nın "para kasası" olarak nitelenen ve önceki gün İtalya'da gözaltına alınan Necdet Seven'in başkent Roma'da istinaf mahkemesine çıkarılması bekleniyor.

İtalyan kaynaklar, Seven'in çarşamba günü Roma Fiumicino Leonardo Da Vinci Hava Limanı'ndan Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitmek isterken pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındığını bildirdi.

Seven'in ibraz ettiği sahte yeşil pasaporttaki damga ve filigranlardaki eksikliklerin sınır polisinin kuşkulanmasına yol açtığını söyleyen İtalyan kaynaklar, Seven'in sahte bilgilerle düzenlenmiş yeşil pasaportta "Seyfi Ateş" ismini kullanmış olduğunu kaydetti.

İtalyan polisinin gözaltı sonrası Türk makamlarıyla yaptığı yazışmalar sonucunda kendini "Seyfi Ateş" olarak takdim eden zanlının aslında kırmızı bültenle aranmakta olan Necdet Seven olduğu ortaya çıktı.

Halen gözaltında tutulan Seven'in sahte pasaportla İtalya'ya girme suçundan ve Türkiye'nin iade talebiyle ilgili olarak Roma'da önümüzdeki günlerde yargı önüne çıkarılacağı öğrenildi.

Seven hakkında, Fransa'da halen devam eden mahkemeleri nedeniyle Fransız makamlarının da iade talebinde bulunabilecekleri belirtiliyor.

AA