HABER

PKK'nın korktuğu köy

ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde teröre 45 şehit veren köylüler, toprak ve namuslarını korumak için silah altına girdi. 150 geçici köy korucusunun görev yaptığı köyde, teröristler korkudan 7 yıldır köyün yanından dahi geçemiyor.

Irak sınırına sıfır noktada Cudi Dağı eteklerinde bulunan 4 bin nüfuslu Görümlü beldesi, terör örgütü PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle devletin ve milletin takdirini kazandı. Bölgede görev yapan askerlerle birlikte operasyonlara katılan köylüler, örgütü bitirmek için adeta ant içti. 1990'lı yıllarda teröristlerin 30 kez saldırısına maruz kalan ve teröre 45 şehit, 35 yaralı veren köylüler, köye musallat olan terörü durdurmak için geçici köy korucusu olmaya karar verdi. Beldenin güvenliğini 24 saat
koruyan silahlı korucular, 7 yıldır teröristleri bölgede barındırmıyor. Bugüne kadar çok sayıda teröristi ölü ve diri yakaladıklarını söyleyen Görümlü Belediye Başkanı Fikret Özdemir, "Önceden teröristlerden biz korkuyorduk, şimdi onlar bizden korkuyor. 7 yıldır PKK'lılar köyün etrafına yanaşamıyor. Sadece köylülerin geçiş yollarına mayınlı pusu kuruyor" dedi.

Eskiden kendisinin de geçici köy korucusu olduğunu anlatan Özdemir, "Bizim köyün geçim kaynağı 1990'lı yıllarda sadece hayvancılıktı. PKK terör örgütü ilk darbesini, 1992 yılında otlatmaya çıkardığımız yaklaşık 500 koyun ve keçilerimiz ile 5 çobanımızı dağa kaçırarak vurdu. Daha sonra 1993 yılı ilkbahar ayında bir gün haber aldık, PKK'lılar tekrar köyün etrafındaki hayvanlarımızı toplamış, köyün arka tarafından dağa kaçırıyor. Bizde köylüler olarak toplandık ve kendi imkanlarımızla dağın tepesinden yollarını kesip çatıştık. O gün hayvanlarımız serbest bırakıldı, ancak aynı yıl içerisinde PKK'lılar köy aracını durdurarak 5 vatandaşımızı vahşice öldürdüler. Örgütten daha sonra köyü boşaltmamız için bize tehditler geldi. Bizde toprak, vatan ve namus için geçici köy korucusu olmak için Şırnak Valiliği'ne başvurduk. Devletin verdiği silah ve teçhizatla örgütle mücadeleye girdik. Beldemizde görev yapan 150 korucu var, hiçbiri bu işi para için yapmıyor. Geçmişte korucu olmasaydık bugün bu topraklarda huzurlu bir şekilde barınamazdık. Bizimle baş edemeyen teröristler, cuma namazı sırasında havan ve roketatarlarla bize saldırdı, 800 yıllık cami yıkıldı" diye konuştu.

Terör örgütü PKK'nın 1990'lı yıllara göre bölgede yüzde 99 oranda etki ve gücünü kaybettiğini söyleyen Fikret Özdemir, "Örgüt eski gücünü yakalamak ve köylüleri boşaltmak için son dönemde saldırılarını artırdı. Bu bölgeye baktığımızda PKK'lıların geçiş noktalarından birindeyiz. Irak sınırında, Gabar, Cudi Dağı etekleri burası. Dolayısıyla sınır ötesi harekat yapılırsa tekrar terör örgütü PKK buralara kaçabilir ve buralarda tekrar bizimle çatışmaya girebilir. Biz geçmiş yıllarda hiç çekinmeden askerimizle beraber omuz omuza çatışarak, PKK'nın bölgedeki varlığını yok ettik. Ölü ve diri çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdik. Bölgenin güvenliği bizim kontrolümüzde" şeklinde konuştu.

Devletin desteğiyle huzur içinde yaşadıklarını ifade eden Özdemir, "Bölgede terör olaylarının yoğun olduğu dönemlerde kimse korkudan askere gidemiyordu. Terör örgütü, vatani görevini yapmak için gidenlerin ailelerine baskı uygulayıp ölümle tehdit ediyordu. 1993 yılında asker olmam için Silopi Askerlik Şubesi Başkanlığı'ndan yazı geldi. Köyde gençlerin askere gideceğini duyan PKK terör örgütü bana belge gönderdi. Örgütün bana gönderdiği belgede, 'Cudi Dağı'nın 6. mangasında askere alınacaksın' yazıyordu.

Bende iki belgeyi alarak Karakol Komutanı'nın masasına bıraktım. 'Komutanım hangisini yapayım?' diye sordum. Komutan, 'Devlet tarafından geleni kabul edeceksin' diyerek beni ve birkaç arkadaşımı ticari taksiyle gizlice köyden çıkardı. Ben askerliğimi İzmir Gaziemir'de yaptıktan sonra tekrar köyüme döndüm, daha sonra ise geçici köy korucusu oldum" dedi.

Belediye başkanlığının yanı sıra gönüllü köy koruculuğu yaptığını ifade eden Özdemir, "Doğa şartlarının en zor olduğu bölgede her şeye rağmen devletin destekleriyle huzur içinde bağ bahçemizle uğraşarak geçiniyoruz" şeklinde konuştu.

Geri Dön