PKK'nın uyuşturucu kuryesi tutuklandı

PKK'nın uyuşturucu kuryesi tutuklandı

VAN (İHA) - Van'ın Başkale ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan yol kontrolleri sırasında, Dağlıca saldırısının emrini veren "Ape Hüseyin" kod isimli terör örgütü üyesi Kadri Çelik'in uyuşturucu kuryesi yakalandı.

Başkale ilçesi Bebleşin Jandarma Karakol Noktası'nda kontrollerini sürdüren ekipler, sahte kimlikli olduğu gerekçesiyle bir kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahsın İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yapılan sorgulamasında, Suriye uyruklu Havar kod isimli Serdari Ebubekiri olduğunu itiraf ettiği belirtildi. Teröristin, ifadesinde 2000 yılında terör örgütünün dağ kadrosuna katıldığını ve para tahsilatı ile örgütün finans kaynağı olan uyuşturucu sevkıyatı işlerini yürüttüğünü itiraf ettiği bildirildi.
Teröristin ayrıca, uyuşturucu işleri ile ilgili talimatları sözde Zap Kampı komutanlarından olan Ape Hüseyin kod isimli Kadri Çelik'ten aldığını ve kaçak yollarla Türkiye'ye girip sahte kimlikle dolaştığını söylediği belirtildi.

Teröristin ifadesi doğrultusunda geniş çaplı çalışma yapan jandarma ekipleri, bu şahıs ile bağlantılı olduğu tespit edilen F.K. ve T.A.'yı da yakalayarak gözaltına aldı. Başkale ilçesinde adliyeye çıkarılan üç şahıs, "terör örgütüne üye olmak, evrakta sahtecilik ve yasa dışı sınır ihlali" suçlarından tutuklandı.
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca saldırısı emrini veren Kadri Çelik, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 'Güneş operasyonu' adı verilen kara harekatında öldürülmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler