HABER

PKK'ya büyük darbe

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, teröristlerin ana karargahı olmak üzere 4 katlı mağara ile birlikte 7 ayrı kampın tespit edildiğini söyledi.

PKK'ya büyük darbe

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Dicle ilçesi ile Elazığ'ın Arıcak ilçe sınırında 5 gün devam eden hava destekli operasyonda 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, biri teröristlerin ana karargahı olmak üzere 4 katlı mağara ile birlikte 7 ayrı kampın tespit edildiğini söyledi.

Vali Mustafa Toprak, operasyon ile ilgili kapsamlı bilgi verdi. Toprak, Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Kurşunlu Dağı ile Elazığ iline sınır Görese Dağı arası Bazırgirt Tepe bölgesinde büyük bir terörist grubun barındığı, uzun zamandan beri bu alanın; eylem hazırlığı, malzeme temin ve depolama noktası, örgüte yeni katılan teröristlerin eğitilmesi ve Elazığ, Tunceli, Erzurum, Bingöl bölgelerine terörist grup aktarılması gibi çok yönlü amaçlar için üst olarak kullanıldığı Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ile istihbarat birimlerinin bilgi aktarımı ile tespit edildiğini kaydetti.

PKK-ya-buyuk-darbe/1393480.swf">[PKK'ya büyük darbe](https://www.mynet.com/videolu-haberler "PKK'ya büyük darbe") | [www.mynet.com/video](https://www.mynet.com/video "https://www.mynet.com/video")
Bu bilgiler üzerine bölgeye yönelik Jandarma Özel Harekat timleri ile önce özel pusu faaliyeti icra edildiğini dile getiren Vali Toprak, örgütün Dicle bölge sorumlusu olduğu bilinen Armanç kod Hüseyin Akdoğan ile birlikte toplam 3 terörist ölü olarak etkisiz hale getirilmiş ve ele geçen bilgisayardaki teröristlere ait bilgilerin il jandarma ve il emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından değerlendirilmesi sonucu elde edilen bilgiler çerçevesinde teröristlerin Görese Dağı batısında Kurşunlu mülki sınırları içerisindeki Bazırgirt Tepe kuzey yamaçlarında olabileceği değerlendirilmiş, ve bu bölgeye 2'nci Ordu Komutanlığı'nca 7. Kolordu Komutanlığı aracılığı ile insansız hava aracı gönderildiğini söyledi.
Toprak, "İnsansız hava aracının bölgede yaptığı tespitler üzerine, bölgeye keşif maksatlı helikopterler gönderilmiş, keşif esnasında terörist gruplar tarafından helikopterlere ateş açılmasıyla çatışma çıkmıştır. Sağlanan temas neticesinde durum değerlendirilerek bölgeye 16 Aralık 2011 tarihinde hava unsurları harekatı başlatılmıştır. 5 gün süren operasyonda 19 Aralık 2011 günü belirtilen bölgeye silahlı helikopterler ve skorskyler desteğinde kara harekatı başlatılmış, kara harekatına Jandarma Bölge Komutanlığı'nın operasyonu sevk ve idaresinde Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat ve korucuları da kapsayan karma tim ile Özel Kuvvet gönderilmiş ve terörist kampına ulaşılarak bölge kuşatılmıştır. Operasyonun son günü silahlı helikopterlerin ateş desteğinde yapılan arama faaliyeti kapsamında Jandarma Özel Harekat timleri tarafından, biri teröristlerin ana karargahı olmak üzere dört katlı mağara ile birlikte 7 ayrı terörist kamp yeri bulunmuştur.
Özellikle 4 katlı olan ana kampın her bir katının birbirine merdivenle bağlantılı olduğu tespit edilmiş, ayrıca birinci katın genel yaşam alanı, ikinci katın kadın teröristlere ait yaşam alanı, 3. katın erkek teröristlere ait yaşam alanı, dördüncü katın ise teröristlere ait özel malzemelerin saklandığı bölümler olduğu görülmüştür. Bu kampın hemen 30 metre doğusunda yine 2 katlı bir mağara içerisinde çok büyük miktarda muhtelif yiyecek ve yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir. Yine alanın doğusunda ve batısında 2'şer adet olmak üzere teröristlerin barınma ve alana yönelik operasyonlarda güvenlik güçlerine karşı direnme amaçlı olarak kullandığı değerlendirilen büyük mağaralardan oluşan kamp yerleri tespit edilmiştir. Her bir kamp yerinde teröristlere ait silah, teçhizat, malzeme, çok sayıda örgütsel dokuman ve ilimizin bazı ilçelerine yönelik eylem planları ile çatışmada ölmüş teröristlere ait olduğu değerlendirilen doku parçaları ele geçirilmiştir" dedi.
Ele geçen malzemeler kapsamında dikkat çekici olarak, 13 teröriste ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, televizyon, uydu alıcı cihazı, telsiz anten sistemi, dizüstü bilgisayar, 24 KW'lık jeneratör, mazot bidonları, 50 tonluk plastik su tankı, 15 adet büyük boy ev tüpü, 35 adet boş küçük boy tüp ve çok çeşitli türde yüzlerce kiloluk un, şeker, yağ, makarna, salça gibi toplamda 2 tonu geçen gıda malzemesi, teröristlere ait bilgi notları, CD'ler, fotoğraflar, terör örgütünün kongre kararlarını içeren yazılı dokümanlar dikkat çektiğini belirten Vali Toprak, ele geçirilen 6 ayrı terörist kampının, 1 kilometrelik alan içerisinde dağın zirvesine yakın son derece sarp kayalık bölgede olduğunu söyledi. Toprak, "Ele geçen fotoğrafların ön incelemesinde, terör örgütünün bölgeyi uzun zamandır Diyarbakır ve çevre il yapılanmalarının ana karargahlardan biri olarak kullandığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Operasyonun sonunda, 8 silah ele geçirilmiştir. Bunlar 1 adet M 16, 1 adet Cannas, 1 adet Bixi makineli tüfek ile 5 adet Kaleşnikof piyade tüfeğidir. Bununla birlikte terörist mevzilerinde teröristlere ait hücum yeleği içerisinde bırakılmış vaziyette 2 adet el bombası ile yine muhtelif yerlerde toplam 16 adet dolu Kaleşnikof şarjörü 480 adet mermi ile birlikte bulunmuştur" ifadelerini kullandı.
**"İHA, 21 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİĞİNİ GÖRÜNTÜLEDİ"**
Vali Mustafa Toprak, belirtilen terörist üslenme bölgesine yönelik hava harekatının ardından kar ve sis gibi kötü hava şartları nedeniyle bölge iki gün ateş destek silahları ile baskı altına alındığını ancak üçüncü gün hava şartlarının düzelmesiyle alana kara harekatı yapılabildiğini açıkladı. Toprak, insansız hava aracından alınan görüntülerde, operasyonda 21 teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendirilmekle birlikte, terörist cesetlerinin bir kısmının kötü hava şartlarından istifade ile diğer teröristler tarafından zayiatlarını gizlemek amaçlı kaçırıldığı ve başka bir alanda saklandığı, değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, teröristlerin güvenlik güçlerine karşı çatışmaya girdiği mevzi ve kamp alanlarında teröristlere ait doku parçaları tespit edilmiş, usulüne uygun olarak alandan toplanıp ambalajlanarak, adli işlemler için ilgili cumhuriyet savcılığına teslim edilmiştir. İcra edilen bu harekat ile Diyarbakır ve çevre illere yönelik terörist faaliyetler açısından büyük önem taşıyan bir üslenme alanı tamamen etkisiz hale getirilmiş; silah, mühimmat ve örgütsel dokümanlar adli işlemleri yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına teslim edilmiş, diğer malzemeler ise yetkili mercilerin izni ile yerinde imha edilerek kullanılmaz hale getirilmiştir. Operasyonun dördüncü gününün gecesi, hava destekli harekatın ardından alana yönelik alınan görüntülerde; ayrıca 12 teröristin alandan çıkarak Elazığ-Arıcak ilçesi istikametine yöneldiği tespit edilmiştir. Elazığ Valiliği İl Jandarma birlikleri ile yapılan koordinasyonla, teröristlerin yaklaşma istikametinde icra edilen pusu faaliyetinde sağlanan sıcak temas sonucu 1 terörist 2 Adet Kaleşnikof piyade tüfeği ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirildiği de Elazığ Valiliği'nce basın duyurusu ile açıklanmıştır" şeklinde konuştu.
**"OPERASYONA KATILAN ASKERLERE EYLEM İÇİN GELEN 12 TERÖRİST KAÇTI"**
Vali Mustafa Toprak açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Operasyonun beşinci günü yapılan arazi incelemesinde; 12 kişilik bu grubun araziye kara harekatı düzenleyen birliklere eylem ve saldırı düzenlemek için gelen terörist grup olduğu, ancak hava destekli harekat yapılması nedeniyle bölgeden süratle ayrıldıkları yapılan iz tespitinden anlaşılmıştır. Bu husus dikkate alındığında, bölgede toplam 40-50 arasında teröristin barındığı, bunlardan İHA görüntülerinden de anlaşıldığı üzere 21'inin etkisiz hale getirildiği, diğerlerinin de 12 teröristle birlikte bölgeden kaçtığı değerlendirilmektedir. Bu da göstermektedir ki alandaki terörist varlığı tamamen dağıtılmıştır. Operasyon esnasında, bazı çevreler tarafından art niyetli ve kasıtlı olarak operasyonun engellenmesi amacıyla, Dicle ilçesinde canlı kalkan eylemi gerçekleştirilmeye çalışılmış, bu eylemcilerin biri tarafından bugüne kadar Diyarbakır'da yapılan, son yılların terörist varlığı ve üs bölgesini ortadan kaldırmaya ve vatandaşlarımızın canına ve malına kasteden teröristleri bertaraf etmeye ve operasyonu engellemeye yönelik olarak güvenlik güçlerimizin bir helikopterinin düşürüldüğüne ilişkin asılsız bir açıklama da yer almıştır. Fakat ne bir helikopter düşmüş, ne de herhangi bir isabet almamıştır. Operasyona katılan Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat karma tim ve Özel Kuvvet güçlerimiz, tüm birliklerimiz ve hava araçlarımız görevlerini çok büyük bir özveri, koordinasyon ve işbirliği içerisinde, zayiatsız ve vukuatsız olarak yerine getirerek 20 Aralık 2011 Salı günü saat 18:00 itibariyle geri dönmüşler ve böylece Diyarbakır ili Dicle ilçesi Kurşunlu köyü Görese Dağı bölgesindeki terörist yapılanmasını ortadan kaldırmaya yönelik operasyon başarı ile tamamlanmıştır. Diyarbakır ilinde başta terör örgütleri olmak üzere her türlü terörizm faaliyetleri ve kanun dışılığa karşı mücadelemiz, yukarıda da belirtildiği gibi tüm güvenlik birimlerimizin ve istihbarat birimlerinin müşterek katılımıyla kararlılıkla devam edecektir".
**OPERASYONDA ÇOK SAYIDA MALZEME ELE GEÇİRİLDİ**
Vali Mustafa Toprak, operasyonda ele geçirilen malzemeler hakkında da bilgi verdi. Operasyonda, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 1 adet Kannas keskin nişancı tüfeği, 1 adet Bixi makineli tüfek, 5 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 2 adet el bombası, 1 adet DVD oynatıcı, 16 adet şarjör, 1 adet M-16 şarjör, 1 adet kütüklük, doku parçaları, 1 adet notebook, 1 adet radyo, 1 adet 500 GB harici bellek, 1 adet 16 GB flash bellek, 1 adet 4 GB flash bellek, 3 adet 4 GB CD kart, 1 adet 4GB CD kart, 3 adet 2 GB micro CD kart, 3 adet memory stick kart, 1 adet Sandisk 1 GB CD kart, 1 adet CD kart, 1 adet micro CD kart, 1 adet 1 GB CD kart, 1 adet flash bellek, 2 adet tv flash bellek, 4 adet Micro CD adaptörü, 1 adet sürücü belgesi, 13 adet nüfus cüzdanı, 10 adet CD, 9 adet ajanda, 20 adet not defteri, 1 adet fotoğraf albümü, 143 adet değişik ebatlarda fotoğraf, çok sayıda kişisel ve örgütsel doküman ele geçirildi.
Operasyonda 4 katlı mağara, bol miktarda muhtelif gıda maddesi, 50 metre küplük su deposu, 15 adet büyük boy dolu tüp, 35 adet çeşitli boyda boş tüp, 1 adet 25 Kw jeneratör, 1 adet 55 ekran televizyon imha edildiği belirtildi.
İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler