HABER

PKK'ya haraç verip kaçak sigara soktular

Adana'da terör örgütü PKK'ya 25 bin TL haraç verilerek Kuzey Irak'tan yurda sokulan 35 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.

PKK'ya haraç verip kaçak sigara soktular

ADANA (İHA) - Edinilen bilgiye göre, sigara kaçakçılığından çok sayıda sabıkası bulunan Cafer A.'nın Van'dan temin ettiği kaçak sigaraları piyasaya sürmek için Adana'ya getirdiğini belirleyen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, zanlının Ova Mahallesi'nde oturan kayınpederinin evine baskın yaptı. Evin depo olarak kullanılan bölümünde piyasa değeri 105 bin TL olduğu bildirilen 35 bin 800 paket kaçak sigara ele geçirildi. Cafer A., kayıplara karışırken sigaraların kendisine ait olduğunu öne süren 17 yaşındaki İlyas A., gözaltına alındı.

Kaçak sigaraların Kuzey Irak'tan yurda sokulduktan sonra Van üzerinden piyasaya sürülmek amacıyla Adana'ya getirildiği öğrenildi. Sigara kaçakçılarının, kaçak sigaraları yurda sokarken PKK'ya yüzde 25 oranında haraç verdikleri ve piyasa değeri 105 bin olan sigaralar için 25 bin TL ödedikleri bildirildi.

Kaçak sigara satmanın ilgili kanuna göre sigaranın değerinin 10 katına kadar para cezası gerektirdiği, bu paranın ödenmemesi durumunda kişiye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebileceği bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön