"PKK'ya terörist demedikçe DTP ile görüşmem"

DTP'nin randevu talebini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "PKK'ya terör örgütü demedikçe DTP'yle görüşmem" dedi. DTP'nin, Kürt kökenli vatandaşlara ipotek koyamayacağını da kaydeden Erdoğan, "DTP etnik milliyetçilik yapıyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 4 günlük resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Karayipler bölgesindeki Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves'i kabulünden sonra düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, DTP'nin randevu talebi konusunda, "DTP'den bana bir randevu talebi geldi. Ben bu konuda kendilerine Grup başkanvekilim ve Başbakan Yardımcımı yönlendirdim. Sayın Türk ve Tuğluk geldi ve görüşme yapıldı" ded.

TERÖRİST DEMEDEN GÖRÜŞMEM

Kendisinin bu konuda bir hassasiyeti olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:

"Ancak benim bu konuda bir hassasiyetim var. Bölücü terör örgütü PKK'yı, terör örgütü olarak kabul etmedikleri sürece kendileriyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görüşmem. BM ve diğer dünya ülkeleri terör grütü olarak kabul ediyor. Onlar etmiyor".

İLK KEZ NY TİMES'A SÖYLEMEDİM

New York Times Gazetesi'yle yaptığı söyleşinin hatırlatılması üzerine de Erdoğan açıklamaları gazeteden okuduğunu belirtti. Erdoğan bunların GAP'la ilgili açıklamalar üolduğunu ve 11 Mart'ta yaptığım konuşma ve daha önce grup toplantılarımda yine gündeme getirdiğini söyledi. Erdoğan, "5 yıl içinde GAP'ı bitirmeyi hedeflediğimizi söyledim. Hatta bir TV kanalındaki pazar sohbetinde de buna değinmiştim" dedi.

KÜRTÇE KANALI DAHA ÖNCE DE SESLENDİRDİM

GAP'a uzun zamandır ve sürekli yatırım yaptıklarını da ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

"Buna yönelik Başbakan Yardımcım 2 aydır bölgede. GAP illerini dolaşıyor. Yanında gazeteciler var, bürokratlar var. TRT'de Kürtçe kanal konusu ise ATV'de yayınlanan Başbakan'la gündem toplantısında da gündeme gelmişti. Yani sonuç olarak bu açılımları ilk kez New York Times gazetesi yayınlamadı. Herhalde bir unutkanlığa geldi.