HABER

Polise "hakaret" davası’nda karar

Hakkında "Görevli memurlara hakaret" suçundan davası açılan Mehmet Gaygusuz, 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarpıtırılırken, bu cezası daha sonra ertelendi.

TRABZON (İHA) - Trabzon'da 23 Kasım 2008 günü Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nda oynanan Trabzonspor-Sivaspor maçı sonrası stat çıkışında polis memurlarıyla tartıştığı gerekçesi ile hakkında "Görevli memurlara hakaret" suçundan davası açılan Mehmet Gaygusuz, 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarpıtırılırken, bu cezası daha sonra ertelendi.

İngiltere'da polis ve halk ilişkilerini denetleyen bir komisyonda görevli, ST Albans Herts Al Belediye Meclis üyesi Mehmet Gaygusuz, arkadaşı ile birlikte maç sonrası polis barikatının bulunduğu yerden stadı terk etmek istediği sırada yolu kapatan polislerin kendilerine tepki göstererek tartıştıkları, iddiaya göre yanındaki arkadaşına " Burasını kapatmak ne şapşalca hareket" demesinin ardından görevli polislerle arasında tartışma büyümüş, İngiltere'ye dönmesinin ardından hakkında "Görevli memurlara hakaret" davası açılmıştı. .

Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılanan Gaygusuz, daha önceki duruşmalardaki ifadesinde suçlamaları kabul etmemişti.

Son duruşmada mahkeme başkanı Gaygusuz için "Sanığın olay günü stadyumda görevli polis memurları ile yapılan uygulamanın şapşalca olduğu söylemesi nedeni ile tartıştıkları, görevli polis memurlarına sanığın bu nedenle sinkaflı şekilde sözlerle küfür ederek hakaret ettiği sabit görülmüş sanık, polisler tarafından dövülmesi nedeni ile kendilerine ‘şerefsizlik yapmayın’ dediğini savunmuş ise de tüm tanık beyanları ve yanında bulunan arkadaşı tanık Sezgin Ekici'nin de polislerle arasında küfürleşme geçtikten sonra polis memurlarının da ona vurmaya başladığı ifade etmeleri karşısında olayda haksız tahrik şartlarının oluşmadığı kanaatine varılmıştır" yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme başkanı, sSanık Mehmet Gaygusuz'un üzerine atılı bulunan görevli memura görevinden dolayı hakaret suçundan eylemine uyan TCK'nın 125/3-a maddesi gereğince şahsi ve sosyal durumu göz önüne alınarak sanığın 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık tek bir eylem ile birden fazla müştekiye karşı suçu işlediğinden zincirleme suç hükümleri gereğince sanığın cezasının artırılarak 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme başkanı, sanığın duruşmadaki iyi hali lehine takdiri indirim sebebi sayarak cezasını 1 yıl 15 gün olarak belirlerken bu cezasını daha sanığın iyi hali, suç işleme hususundaki eğilimi, sabıkasız oluşu göz önüne alınarak cezasının ertelenmesine karar verdi.

Öte yandan 30 Ocak 2009 günü olayla ilgili Londra Başkonsolosluğu’ndan gelen tebligatla ifadeye çağrılan Gaygusuz, 23 Şubat 2009 tarihinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek ifade vermesinin ardından tekrar Londra'ya döndü.

Gaygusuz, Londra'da bulunduğu sırada duruşmalara gitmediği için hakkında Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yakalama emri çıkarılmıştı. Gaygusuz hakkında yakalama emri çıkarılmasının ardından vefat eden ağabeyinin cenazesine gidemediğini başına gelenleri dönemin valisi Nuri Okutan'a mektup yazarak anlatmıştı.

Gaygusuz, ölmek üzere olan çocuklara son günlerinde huzurlu bir hayat sunmaya çalışan Keech Cottage Children's Hospice için 30 bin sterlin toplamak amacıyla 2007 yılında Londra-Trabzon arasını motorsikletiyle kat etmişti.

Geri Dön