HABER

Polisten İsrail elçiliğine veto

LONDRA (İHA) - İngiltere'de Metropolitan Polisi Diplomatik Koruma Grubunda görevli olan polis memuru Alexander Omar Basha, İsrail Elçiliği'ni koruma görevini, İsrail'in Lübnan'ı bombalaması ve bunun sonucunda sivil çok sayıda masum Müslüman'ın ölümüne neden olduğu gerekçeleri ile reddetti. Diplomatik Güvenlik Grubu tarafından başka yerde görevlendirilmesi kabul edilen bu durumun, büyük bir şaşkınlık yarattığı kaydedildi. Silahlı görev yapan Omar Basha'nın başka bir elçilikte görev yapması bekleniyor.

İngiltere'de bir polis memuru, görev yerinin İsrail Elçiliği'ne çekilmesine tepki gösterdi. Metropolitan Polisi Diplomatik Koruma Grubu'nda görevli olduğu açıklanan Alexander Omar Basha isimli memurun, İsrail'in Lübnan'ı bombalaması ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olması sebebiyle, gelen görev çağrısını kabul etmediğini bildirdi. Metropolitan Polis Federasyonu'ndan bir yetkili, polisten beklenenin, iltimas ya da korku duyguları yaşatmadan, politik ya da dini görüşleri ne olursa olsun, hizmet etmek olduğunu belirtti. Metropolitan Polis Otoritesi'nin Muhafazakar üyesi Richard Barnes, polis memurlarının görev yerlerini bu şekilde seçmelerinin nezaketten yoksun bir davranış olduğunu söyledi. Londra'nın en merkezi bölgelerinden biri olan Kensington bölgesindeki İsrail Elçiliği, korkutucu terörist saldırılarının hedefinde olması nedeni ile, en sıkı korunan elçiliklerden biri. Metropolitan Müslüman Polis Birliği üyesi Polis memuru Nadeem Malik, Londra'da 300 Müslüman polis memurunun görev yaptığını ve bunlardan bazılarının diplomatik koruma grubunda yer aldığını belirterek, İsrail Elçiliğini korumakla görevli olanların da şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Polis Memuru Omar Basha'nın daha önce bazı savaş karşıtı eylemde de yer aldığı belirlendi. Eski Metropolitan uçuş ekibi komutanı John O'Connor, konuyla ilgili olarak; bu olayla, İngiliz Polisinin güvenliği sağlama görevinin sona erdiğini, eğer buna izin verilirse, Yahudi bir polis memurunun da İslami Elçiliklerde görev almamak istemesinin de kabul edilmek zorunda olduğunu söyleyerek, bu kararla, memurların, ayrımcı ve raşist davranmalarına izin verilmiş olunacağını sözlerine ekledi.

O' Connor ayrıca, polisin görevinin, halka hizmet etmek olduğunu, bunu yapamayacaksa, görevden ayrılması gerektiğini söyledi. Metropolitan Polis Şefi İan Blair, dün gece olay hakkında detaylı bilgiyi alır almaz, konuyla ilgili olarak acil bir karar verdi ve Basha'nın İsrail Elçiliğine gönderilmemesini sağladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön