HABER

Polisten yumruk yiyen çiftçi: Haram zıkkım olsun AKP’ye verdiğim oy

Adana'da patates fiyatlarını protesto etmek isteyen üreticiler ürünlerini dökerek yolu ulaşıma kapattı. İsyan eden çiftçi, 'AKP'ye verdiğim oy, haram zıkkım olsun' dedi.

Eylemin bitmesinin ardından olay yerine gelen polisin bir çiftçiye yumruk atması üzerine arbede çıktı ve polis elindeki kalaşnikof tüfekle havaya ateş açtı. Çiftçiler, "Bu oyun karşılığı bu mu, AKP'ye oy verdim, haram zıkkım olsun o verdiğim oy" diye isyan etti.

Merkez Seyhan İlçesi’ne bağlı Büyükdikili Mahallesi Tapantepe Yolu’na gelen patates üreticileri yaklaşık 10 çuval patatesi yere döküp, traktör ve araçlarla yolu trafiğe kapattı.

Çiftçilerden 36 yaşındaki Ertan Özkan, “Dönümünü 2000 liraya mal ettik. 700 liraya satamıyoruz. Perişan olduk, senetlerimiz protesto edildi. Ak Parti Hükümeti’nin dış politikasının zayıf olmasından dolayı dışarıya ihracatımız yok. İç piyasa da kaldırmıyor” dedi.

Patates ekiminde yaklaşık 1 milyon lira harcadığını söyleyen 38 yaşındaki Sefa Öztürk ise “Herkese kafa tutuyorlar. Komşu ülkelerden kimseyle irtibatımızı bırakmadılar. Geçen sene 3 kuruş para kazandık, bu sene kat be kat fazlasını geri aldılar” diye konuştu.

Çiftçilerin yolu trafiğe kapatmasının ardından uzun araç kuyrukları oluştu. Araçlarından inen bazı vatandaşlar çiftçileri desteklerken bazıları ise tepki gösterdi. Cenaze aracına yol verilmesini isteyen bazı vatandaşlar ile çiftçiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yaklaşık 15 dakika eylemlerine devam eden çiftçiler daha sonra yolu trafiğe açtı.

Polis havaya ateş açtı

Eylemin sona ermesinin ardından olay yerine gelen bir polis memuru Kalaşnikof marka uzun namlulu silahla araçtan inerek protestocu çiftçilere sert tepki gösterdi. Çiftçilerden yolu temizlemelerini isteyen polis memuru tartışma sırasında bir çiftçiye yumruk atınca yeniden arbede çıktı.

Üreticilerin tepki gösterip, üzerine yürüdüğü polis memuru da uzun namlulu silahla havaya ateş açarak üzerine gelenleri uzaklaştırmak istedi. Tartışmanın devam etmesi üzerine olay yerine çok sayıda takviye polis ekibi sevk edildi.

Bazı çiftçiler gözaltına alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı. (DHA)

Geri Dön