Postacı yolu artık gözlenmiyor

İstanbul (AA)- Uzaktaki sevgiliden, arkadaştan veya bir akrabadan gelen aşk, sevgi ve özlem dolu mektupları ulaştıran postacıların yolu, artık banka hesap ekstreleri, su, elektrik, doğal gaz ve telefon gibi giderlerin faturalarını getirdiği için gözlenmez oldu.

Geçmiş yıllarda haberleşmek, baş sağlığı veya özür dilemek, davet etmek, teşekkür sunmak, bayram, yılbaşı ve özel günlerde tebrik etmek amacıyla kullanılan mektuplaşma sistemi, haberleşme teknolojisindeki yenilikler son yıllarda giderek azaldı. Artık haberleşmek, davet etmek, kutlamak veya özür dilemek için
ağırlıklı olarak cep telefonu, kısa mesaj veya elektronik posta tercih edildiği için insanların sabırsızlıkla bekledikleri mektuplar ve yolları gözlenen postacılar adeta gözden düştü.

Haberleşme teknolojilerindeki değişimin yanı sıra ekonomik gelişmeler, zarfların içindekilerin de içeriğini değiştirdiği için postacıların yolları artık gözlenmiyor. Çünkü posta kutularını artık özlem dolu mektuplar, özel günlerde gönderilen tebrik kartlarının yer aldığı zarflar yerine, fatura, banka ekstrelerinin bulunduğu zarflar dolduruyor.
PTT Genel Müdürü Osman Tural, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, özellikle cep telefonu ve internet kullanımı ve buna bağlı olarak elektronik postanın yaygınlaşması sonucu, özel haberleşme amaçlı mektup, posta kartları, tebrikler ve telgraf işlem hacimlerinde yıllar itibarıyla bir gerileme ve azalma meydana geldiğini bildirdi.

Ancak mektup işlem hacminin genel olarak sürekli bir artış trendi gösterdiğini dile getiren Tural, bunun sebebinin de ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak mektupların niteliğinde meydana gelen değişme olduğunu vurguladı.