HABER

Poyraz'ı asker istedi

Poyrazköy İddianamesi’nin sivil mahkeme tarafından kabul edilmesi tartışma yarattı.

Bazı hukukçular, davanın uyuşmazlık mahkemesine gidebileceğini söyledi

Askeri Savcılık da, dava açılan 17 asker hakkında soruşturma yürüttüklerini gerekçe göstererek Poyrazköy iddianamesini ve ek klasörleri sivil mahkemeden istedi

Ergenekon soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İşçi Partisi (İP) Lideri Doğu Perinçek’in “Poyrazköy Cuntası” tarafından “fabrikatör” ismiyle kodlandığı ortaya çıktı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önceki gün kabul edilen 297 sayfalık Poyrazköy iddianamesi ve iddianamenin delillerini oluşturan 24 ek klasör Askeri Başsavcılık tarafından istendi. Dün İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne faks geçerek dava dosyasını talep eden Askeri Başsavcılık, dava açılan 17 asker hakkında soruşturma yürütüldüğü, bu soruşturma kapsamında iddianame ve ekleri incelemek istediklerini bildirdi. Mahkemenin, bu talep üzerine iddianamenin bir örneğini Askeri Başsavcılığa gönderdiği, ek klasörleri de önümüzdeki günlerde yollayacağı ifade edildi. Askeri Savcılığın, dosyayı Anayasa Mahkemesi’nin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal eden son kararının ışığında inceleyeceği iddia ediliyor.

Doğu Perinçek’in kodu ‘fabrikatör’

Poyrazköy İddianamesi’nde, Levent Bektaş’tan ele geçen DVD’deki “Fabrikatör” olarak anılan Perinçek’le ilgili notta, “Fabrikatörle görüşüldü Aydınlık gelecek hareketi daha aktif hale gelmeli. Şafak Yürekli kontrolü elde tutmalı, bahriyede tanıtım ve dağıtım daha fazla olmalı” denildi. Bir başka notta da şu ifadeler dikkat çekti: “M.G’nin çok iyi irtibatları var iyi istihbarat topluyor Veli başkan, Levent başkan ve Fabrikatör çok memnun kendisi Ermeni dostlarımızdan.”

Baydemir, 2007’de iki kez uyarılmış

İddİanamede adı suikast listesinde dlan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, güvenlik konusunda 2007’de iki kez uyarıldığı ortaya çıktı. 13 Şubat ve 10 Ekim 2007 tarihlerinde yapılan iki tebligatta, örgüt ismi belirtilmeden, Baydemir’den güvenlik önlemlerini artırması, programlarını gizli tutması ve kullandığı güzergahları sık sık değiştirilmesi istenilmiş. Baydemir’e 23 Ocak 2008’de ve 21 Mayıs 2009’da da yine güvenlik uyarısı yapılmış, ancak silahlı saldırı yapacak bir örgüt adı verilmemişti. Son olarak 19 Ocak 2010’da yapılan tebligatta ise, diğerlerinden farklı olarak Baydemir’e PKK’nın adı verilmişti.

Bu kez hiç gizli tanık yok

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 3 iddianamede birçok kişi “gizli tanık” olarak dinlendi. Bu “gizli tanık” ifadeleri iddianameleri temel dayanağı oldu. Ancak Poyrazköy’deki mühimmatla ilgili iddianamede hiç gizli tanık olmaması dikkat çekti. İddianamede tanık olarak Cevdet Yılmaz, Güniz Takmaz, Abdurrahman Yılmaz isimleri yer aldı.

İhbarı en bol iddianame

Poyrazköy iddianamesinde tam sekiz ihbara yer verildi.

1- Poyrazköy’deki mühimmata ilişkin ilk ihbar, 15 Aralık 2008 tarihinde Ahmet Demir isimli kişi tarafından savcılığa gönderilen bir mektuptu. Mektupta Koç Müzesi’nin bahçesindeki eski bir denizaltında bulunan patlayıcı maddelere ilişkindi.

2- İstanbul emniyetine 23 Mayıs 2009’da gelen bir e-mail’de Kafes Eylem Planı ihbar ediliyordu.

3- 2 Şubat 2009’da Beykoz Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbarla kazılar başladı ve çok sayıda mühimmat bulundu.

4- 155 mail ihbar hattına 23 Şubat 2009’da gelen ihbarda, Beykoz’da bir alana Levent Göktaş’a bağlı bir ekibin patlayıcı madde gömdüğüne dair bilgiler vardı. Yapılan kazılarda mühimmat bulundu.

5- 16 Nisan 2009’da yapılan ihbarda ise, ‘Poyrazköy’de ele geçen mühimmattan Bedrettin Dalan’ın haberi var’ deniyordu.

6- 10 Mayıs 2009 günü Beykoz sahilinde balık tutan kişinin 155 Polis İmdat hattını arayarak su altında bir poşet içinde şüpheli cisimler gördüğünü bildirdi. Yapılan incelemede çok sayıda silah ve mühimmat denizden çıkarıldı.

7- 24 Mayıs 2009 tarihinde yine Emniyeti bir ihbar e-maili ulaştı. Deniz Kuvvetlerinde asker olduğunu belirten kişi, ’Ergenekon terör örgütü üyesi Deniz Kuvvetlerinde görevli bazı şahıslar’hakkında bilgi verdi. Bu ihbarda Kafes Eylem Planı ve amirallere suikast iddiasına adı karışanların isimleri yer alıyordu.

8- 29 Haziran 2009 tarihinde yapılan bir başka ihbarda ise “cuntacı” olarak isimlendirilen Dursun Çiçek hakkında bilgiler yer aldı.

Geri Dön