Prens Harry yeniden cepheye dönmek istiyor

Londra (AA)- Afganistan'da cephede olduğunun ortaya çıkmasından sonra Taliban tehdidi yüzünden İngiliz genelkurmayı tarafından geri çekilen ve ülkesine dönen Prens Harry, hayatının en mutlu günlerini Helmand bölgesindeki 10 haftalık görev süresinde geçirdiğini ve en kısa zamanda tekrar cepheye dönmek istediğini söyledi.

İngiliz tahtının üçüncü sıradaki varisi Prens Harry, ülkesine döndükten sonra yaptığı açıklamada,

"kahraman" olarak adlandırılmak istemediğini, kendisiyle birlikte ülkeye gelen iki yaralı askere "kahraman" denilmesi gerektiğini söyledi.

Devriye sırasında mayına basan bu iki askerin ülkelerine hizmet etmek için orada bulunduklarını hatırlatan Harry, bu gerçeğin kendisini şoke ettiğini ve boğazının düğümlenmesine yol açtığını ifade etti.

Prens Harry, cephedeki koşulları anlatırken de "Orada ne yapmanız gerekiyorsa yapıyorsunuz. Kendi yurttaşlarınızı korumak için mesela en kötü ihtimalle bomba atmanız gerekiyorsa atıyorsunuz. Belki bomba atmak hoş bir şey değil ama bazı hayatları kurtarmak için bunu yapmak şart" dedi.

Cepheye giderek hayallerinin bir kısmını yaşama fırsatı bulduğunu ifade eden Prens Harry, yabancı basında kendisiyle ilgili çıkan ve cephedeki görevinin bitmesine yol açan haberden büyük hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Prens Harry, aylardır durumu bildiği halde bu konuyu haber haline getirmeyen İngiliz medyasını ise "Bunu söylemekten nefret ediyorum ama ağızlarını sıkı tuttukları için bütün İngiliz medyasına minnettarım" sözleri ile övdü.

Şimdilik ordudan ayrılmayı düşünmediğini bildiren Prens Harry, gelecek dönemde asker olarak yapacağı görev konusundaki seçenekler üzerinde komutanlarıyla düşüneceklerini söyledi.

En kısa zamanda cepheye dönme hayalleri kuran Harry, askerlik arkadaşlarını "iyi insanlar" olarak nitelerken, görev sırasında herkesin sadece birbirine güvendiğini, bunun da oradaki dostlukları sağlamlaştırdığını söyledi.