HABER

Prim borçları yeniden yapılandırılıyor

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde, Ocak 2000'de 100 YTL olan SSK prim borcu, mevcut mevzuata göre Kasım 2005 itibarıyla 634 YTL'ye çıkarken, bu borç yeniden yapılandırıldığında 408 YTL'ye inecek.

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün kabul edilen sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören yasanın yürürlüğe girmesiyle SSK ve Bağ-Kur'luların 31 Mart 2005'e kadar olan borçları yapılandırılabilecek.

Bağ-Kur'da borç miktarına bakılmaksızın tüm borçlara, SSK'da ise borç aslı 100 bin YTL ve altında olanlar için asıl borçlarına (herhangi bir gecikme faizi veya cezası olmayan miktar) 1998 sonuna kadar mevcut gecikme cezası, 1999'dan başvuru tarihine kadar ise gecikme cezası yerine daha düşük olan enflasyon (TEFE ve ÜFE) oranı uygulanacak.

SSK'da borç aslı 100 bin YTL ve üzerinde olanlar için ise Maliye Bakanlığı'nca "çok zor durum" halinin belirlenmesi için kullanılan oranlar borçlu firmanın mali durumuna bağlı olarak ana para ve gecikme zammı toplamından oluşan borcun yüzde 30'una kadar terkin yapılabilecek.

Borç aslı 100 bin YTL üzerinde olduğu halde mali durumu "çok zor durum" kapsamına girmeyen işverenler ise taksitlendirme imkanından yararlanabilecek. Borcun yaşına ve tutarına göre taksit sayısı belirlenecek, ancak taksit sayısı en fazla 60 ay olacak.Başvuru süresi ise kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden
aybaşından itibaren 2 ay olacak.

Borçlu, borcunu 12 ayda ödemesi durumunda yıllık yüzde 4, 12'yi aşan, ancak 24 ayı aşmayan sürede öderse yıllık yüzde 5, 24 ayı aşan sürede öderse yıllık yüzde 6 taksitlendirme farkı ödeyecek.

Borçlarını yeniden yapılandıranlar, bir takvim yılı içinde 3 defadan fazla taksitlerini ödemezse veya bu süre içinde ödemesi gereken cari ay primlerini 3 defadan fazla aksatırsa, yeniden yapılandırma işlemleri iptal edilecek.

Toplam borçlarının yüzde 25'ini peşin veya dört taksidini cari ay primleri ile birlikte ödeyen Bağ-Kur'lular için sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getirilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön