HABER

Prodi, Kıbrıs konusunda Türkiye'yi uyardı

Prodi, Kıbrıs konusunda Türkiye'yi uyardı

LONDRA (İHA) - İtalya Başbakanı ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun eski Başkanı Romano Prodi, AB'nin genişlemesinden yana olduğunu belirtirken, Türkiye'ye de Kıbrıs konusunda uyarıda bulundu.

Financial Times gazetesine beyanat veren Prodi, 25 üyeli birliğin Hırvatistan, Makedonya ve Türkiye gibi yeni ülkelerle genişlemesini desteklediğini fakat bu sürecin yavaş olması gerektiğini ifade etti. Genişlemenin "tarihi bir meydan okuma" olduğunu söyleyen Prodi, Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimi gemilerine limanlarını açmaması halinde müzakere sürecinin durabileceği uyarısında bulundu.

"AB yeni ülkeleri bünyesine almalı"

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Avrupa Birliği'nin genişlemesine Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya ile birlikte devam etmesi gerektiğini belirtti.

Prodi, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Genişlemeye Hırvatistan ve Makedonya'nın zararına olacak şekilde son veremeyiz, aksi takdirde
her şeye engel oluruz. Bunu Hırvatistan ve Makedonya ile yapmaya son verirsek Türkiye ile müzakerelere devam etmeyi de düşünemeyiz" dedi.

Türkiye ile müzakerelerin "yavaş" ilerlediğini çünkü "çok karmaşık" olduğunu ve başarıya ulaşmak isteniyorsa müzakereleri çabuklaştırmamak gerektiğini
söyleyen Prodi, "Ancak kuşkusuz bundan vazgeçmemek gerekir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön