HABER

"Programların hepsi BM'ye aykırı"

İSTANBUL (İHA) - Irak Ulusal Kongresi (INC) Başkanı Ahmet Çelebi, Türkmenler'in siyasi ve kültürel haklarını elde etmelerini saygıyla karşıladıklarını belirterek, "Önümüzdeki birleşik Irak içinde mutlaka Türkmenler'in yeri olacak" dedi.

Bugün, Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferiyle Ankara'dan İstanbul'a gelen Ulusal Kongresi Başkanı Ahmet Çelebi, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Saddam'ın uyguladığı programların hepsi Birleşmiş Milletler'e (BM) aykırı bir davranıştır. ABD Başkanı George W. Bush'un aldığı kararlar Irak rejimini tamamen yok saymaktadır. Bu savaşın süresi tespit edilemez, ama çok yakında başlayacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye'nin komşu ülkelerle iyi bir dostluğu bulunduğuna dikkat çeken Ahmet Çelebi, "Türkiye'nin muhtemel bir Irak operasyonuna katılması barışı daha hızlı elde etmek için bir çaba olur. Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'ta bulunması kimseyi endişelendirmesin. Türkiye, ihtilafları daha hızlı ve çabuk çözebilecek bir konumdadır" ifadelerini kullandı.

Türk Hükümeti'nin BM kararlarına yönelik hareket etmesinin, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğu ve Irak halkının kurtuluşu için çabaladığı şeklinde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden, Ahmet Çelebi, "Türk Ordusu, Kuzey Irak'ta sanırım kısa süre kalacak. Oradaki halk eşitliğe kavuştuktan, BM kararlarına dayanarak görevini yaptıktan sonra geri çekilecek. Bölgedeki gelişmeler uluslararası meseledir. Bu da ancak BM kararlarına dayanarak çözülebilir. Kişisel görüşler değil, uluslararası kararlar neyse o doğrultuda hareket edilmeli" dedi.

Savaş istemediklerini vurgulayan Irak Ulusal Kongresi Başkanı Ahmet Çelebi, "Temennimiz Saddam'ın BM kararlarına uyarak daha barışçı bir yoldan bu problemleri çözmesidir. Savaş kaçınılmaz bir konu gibi gözüküyorsa da, başka bir çözüm yolunun bulunmasını bekliyorum. Daha barışçı yollar denemeli, sorunlar insanlara zarar vermeden çözülmelidir. Türkmenler, Irak'ın üçüncü büyük milleti sayılır. Siyasal ve kültürel haklarını saygıyla elde etmelerini istiyoruz. Birleşik Irak içinde mutlaka Türkmenler'in yeri olacak. Irak halkı, kimin başbakan olacağına kendisi karar verecektir" diye konuştu. Ahmet Çelebi, Irak'a fırsat verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön