HABER

Prostat kanserine dikkat

Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Yusuf Alican, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çekerek, "50 yaş üzerindeki erkekler risk grubuna girmektedir" dedi.

Prostat kanserine dikkat

JFK Hastanesi'nde bir süre önce hizmete giren Prostat ve Mesane Merkezi'nde prostat büyümesi ve prostat kanseri ile ilgili her türlü rahatsızlığı en son teknolojik aletlerle tedavi ettiklerini anlatan Operatör Dr.Yusuf Alican, "Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser tiplerindendir. Genellikle 50 yaş üstünde görülür. Ancak ender de olsa gençlerde de rastlanabilirr" diye konuştu.

Dr. Yusuf Alican, prostat kanserinin sebebinin henüz bilinmediğine dikkat çekerek, "Ancak bazı faktörlerin kansere yakalanma riskini artırdığını söyleyebiliriz. Eğer hastanın babasında veya kardeşinde prostat kanseri bulgusu varsa, kendinin de kansere yakalanma riski iki kat fazladır" dedi.

"PROSTAT KANSERİ GENELLİKLE BULGU VERMEZ"

Prostat kanserinin yaşa doğru orantılı olarak artığını bildiren Dr. Alican şöyle konuştu: "Prostat kanseri tanısı konmuş kişilerin tamamına yakını 65 yaş ve üzeridir. Bu kanser türü ile erkeklik hormonu arasında bir ilişki olduğu tahmin ediliyor. Çünkü kısırlaştırılmış erkekler prostat kanserine yakalanmıyor. Kandaki östrojen hormonunun (kadınlık hormonu) yüksekliği de diğer koruyucu bir faktör. Ayrıca ağır karaciğer hastalıklarında da prostat kanseri riski azalmaktadır."

Operatör Dr. Yusuf Alican, prostat kanserinin genellikle bulgu vermediğinine dikkat çekerek, "Belli bir aşamaya kadar belirti vermeyebilir. Kanserin ileri evrelerinde ise idrar yapamama, idrar veya semen sıvısında kan görülmesi gibi bulgular verebilir. Hastalığı önlemenin kesin yolu bilinmiyor. Hastaya düzenli fiziksel aktivite ve düşük yağlı diyet önerilebilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön