PTT'nin 2008 hedefi: 260 milyon YTL kar

ADANA (İHA) - PTT Genel Müdürü Osman Tural, 2006'da başlayan büyümenin bu yıl da devam edeceğini, 2007 yılında 230 milyon YTL olan karın 2008 yılı sonunda 260 milyon YTL'ye çıkacağını söyledi.

Tural, yaptığı açıklamada, geçen yıl 170 personel alımı yapılması gerekirken 2 bin 800 kişiyi işe aldıklarını, bu alımı yaparken Hazine'ye "Personel ihtiyacı var" denildiğinde bazı kaygılar olduğunu, ancak bu personelin Hazine'ye 30 milyon YTL daha fazla para kazandırdığını, bu yıl da bin 500 kişiyi daha işe alacaklarını ve yine kar edeceklerini ifade etti. Tural, kurumdaki 30 bin personelin 10 bininin "unvanlı" olduğunu, bu olumsuzlukların Türkiye genelinde 32 bin personelle hizmet vermeleri gerektiği gerçeğine gölge düşürmediğini belirterek, "Bu yıl alacağımız bin 500 personelle bu rakamı yakalıyoruz" dedi.

PTT'nin, havale gibi bazı bankacılık hizmetleri vermeye başladığından bu yana zararlarını kapattığı gibi, kar etmeye de başladığını ve bu durumun, personel isteklerine karşı takınılan tavırda etkili olduğunu belirten Tural, şunları kaydetti:

"Parayı veren düdüğü çalar. Geçtiğimiz yıl Hazine'den 2 bin 800 yeni personel aldık. Bu yıl da istediğimiz bin 500'ün iznini alacağız. Bir önceki yıl istediğimiz personel sayısı için, zarar edeceğimiz endişesiyle onay vermek istenmedi. Ama görüldü ki, aldığımız personelin parası çıktığı gibi, Hazine'ye 30 milyon YTL fazla para kazandırdık. Bunun üzerine Hazine bu yıl için istediğimiz sayıya onay verdi."

Tural, PTT'nin zarar eden bir kurum halinden çıkarak kar eden bir kurum haline geldiğini, 2006 yılında 203 milyon YTL, 2007 yılında ise yüzde 15'lik artışla 230 milyon YTL kar elde edildiğini vurguladı. 2008 yılı sonunda da 260 milyon YTL kar elde etmeyi hedeflediklerini kaydeden Tural, "Özel sektör mantığıyla hareket ederek kendisini yenileyen kurum, bankacılık sayesinde karını 18 kat artırdı. Yeni hedef, Türkiye'nin en büyükleri arasına girmek. Mektup, kartpostal ve koli göndermek için kullanılan
postaneler artık havale göndermek, bireysel kredileri ödemek, hisse senedi ve döviz alıp satmak gibi bankacılık işlemlerinde de tercih edilmeye başlandı. Devlet kurumlarının genellikle zarar ettiği Türkiye'de, PTT olarak farklı bir örnek sergiliyoruz. Bilgi teknolojisinin yaygınlaşması posta teşkilatının bütün hizmetlerini atıl hale getirdi. Mektuba rağbet azaldı, sabit telefonların yerini cepler aldı. Ancak posta teşkilatı, yeni alanlara yönelerek ayakta kalmayı başardı. Üstelik gelirini 4 yılda 18 kat
artırarak 230 milyon YTL'lik kara ulaştı. Bunda, Türkiye genelindeki şubelerin PTT Bank'a dönüşmesinin rolü büyük" diye konuştu.
Tural, özel sektör yaklaşımıyla, süratli ve kaliteli hizmete yöneldiklerini, vatandaşın gözünde, klasik mektup gönderen bir kurum olmaktan çıkıp, bütün şubeleri banka gibi çalışır hale getirdiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Önceden havale işlemleri, posta çeki işlemleri, Emekli Sandığı emeklileri, 60 yaş üzeri maaş ödemeleri, elektrik ve su faturası tahsilatı, efektif işlemleri gibi hizmetler verilirken, şimdi yurt içi ve yurt dışı YTL ve döviz havalesi işlemleri, interaktif posta çeki işlemleri, Western-Union işlemleri, kişisel pul hizmeti, anlaşmalı bankalara (19 banka) ait kredi kartı tahsilatı ve bireysel kredi geri ödemeleri, cep telefonu, sabit telefon, elektrik ve su fatura tahsilatı, SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur
emekli maaş ödemeleri ve İŞKUR işsizlik sigorta ödemeleri, Telekom şirketlerine ait kontör ve arama kartları satışı trafik, DASK ve diğer sigorta şirketlerinin işlemleri, TCDD bilet ve OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) satışı, Türksat'ın sunduğu Kablo TV'nin abonelik işlemleri, telefon makinesi, filatelik malzemeler, pul kataloğu gibi ürün satışı gibi hizmetler veriyor. Bunların yanı sıra, hizmet kalemleri arasına sigortacılığı da soktu. PTT, iş yerlerinde HDI Sigorta'nın poliçelerini satacak. PTT merkezlerinin
HDI Sigorta'nın trafik, DASK, ferdi kaza, acil sağlık ve seyahat sigortalarının tanıtım ve satışını gerçekleştirmesine yönelik olarak PTT Genel Müdürlüğü ile HDI Sigorta arasında dün protokol imzalandı. Globalleşmiş dünyada şirketlerin başka kurumlar ile işbirliği yapıyor. Türkiye genelinde 986 adet PTT merkezinde HDI Sigorta iş ve işlemleri yapılabiliyor."

Tural, 2008 yılında da PTT'nin kar etmeye devam edeceğini ve gelirini yüzde 15 daha artırarak 260 milyon YTL'ye ulaşacağını sözlerine ekledi.