Putin kanıt istiyor

ABD'nin Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamalarının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Washington'dan elindeki kanıtları ortaya koymasını talep etti.

Putin kanıt istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamalarının 'tamamen saçmalık' olduğunu söyledi. Putin, ABD'den elindeki kanıtları ortaya koymasını istedi.

Putin ayrıca ABD'ye, Suriye'ye karşı bir saldırı düzenlemekten kaçınma çağrısını yaptı. Rusya Devlet Başkanı ABD'nin yapacağı tek taraflı bir saldırının "çok üzücü" sonuçları olacağına işaret etti.

Putin "Yaşanan durumun diğer ülkeleri çatışmaya çekmek için düzenlenmiş bir provokasyon olduğu kanaatindeyim" şeklinde konuştu. Daha önce de Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin savurduğu askerî tehditlerin "kesinlikle kabul edilemez" olduğu açıklaması yapılmıştı.

Merkel'den Rusya ve Çin'e eleştiri

Putin'in açıklamaları öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Rusya ve Çin'in Suriye gerilimindeki tutumlarını ağır şekilde eleştirmiş ve Almanya'nın askerî bir müdahaleye karşı olduğunun bir kez daha altını çizmişti.

Merkel Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği demeçte "Rusya ve Çin'in uzun bir süreden beri Suriye sorununa ortak bir çözüm üretmekten kaçınmaları endişe verici. Bu durum Birleşmiş Milletler'in şu an oynadığı rolü de güçsüzleştiriyor" şeklinde konuşmuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AFP/Reuters, BW

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler