HABER

Putin seçim sonuçlarını değerlendirdi

Seçim sonuçlarını değerlendiren Rusya Başbakanı Vladimir Putin " Birleşik Rusya Partisi (BRP) ülkemizin siyasi istikrarında çok önemli bir rol oynadı" dedi.

MOSKOVA (İHA) - Seçim sonuçlarını değerlendiren Rusya Başbakanı Vladimir Putin " Birleşik Rusya Partisi (BRP) ülkemizin siyasi istikrarında çok önemli bir rol oynadı" dedi.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı için yapılan genel seçimlerinde Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in desteklediği iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin (BRP), oy oranının yüzde 64.1'den yüzde 47.3'e düştü. Seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Putin, "Son yıllarda yüklenen tüm sorumluluklara rağmen, BRP yeniden birinci parti olmayı başarmıştır. Gerçekten bu abartı değil. BRP, ülkemizin siyasi istikrarında çok önemli bir rol oynadı. Bu nedenle ben bu başarının yalnızca

hükümet için değil, aynı zamanda tüm ülke için önemli olduğunu düşünüyorum. BRP tekrardan çoğunluğu sağladı. Bu bize kesintisiz ve dinamik bir çalışma izni verecektir. Seçtikleri parti ne olursa olsun halkımıza teşekkür etmek istiyorum. Ama tabi ki Birleşik Rusya'ya oy verenlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Öte yandan, seçimlerde usulsüzlük olduğunu savunan Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov ise, "Büyük oranda oy kaybeden Birleşik Rusya Partisi'nin sadece oy kaybı ile kalmadığını, aynı zamanda paramparça olduğunu düşünüyorum. Komünist Parti'nin oyları, yüzde 11.6'dan yüzde 19.16 oranlarına çıktı. Ancak biz seçim ihlalleri yaşandığını düşünüyoruz. Usulsüzlükleri araştırıyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön