Q klavye gerçekten ilkellik mi?

Dünya Bilgisayar Şampiyonası'nda klavye yarışı yapacak Türk Millî Takımı, Çin'in başkenti Pekin'e iddialı gitti.

Q klavye gerçekten ilkellik mi?

Türkiye'ye özgü 'F klavyenin babası' Intersteno Onursal Başkanı İhsan Yener (84) öncülüğünde hazırlıklarını tamamlayan 11 yarışmacı "30 Dakikalık Klavye Sürat Yarışı, 10 Dakikalık Yazı İşlem ve 75 Dakikalık Profesyonel Bilgi İşlem" yarışlarında başarı için ter dökecek.

[

****](http://video.eksenim.mynet.com/habervideo/Klavye-Milli-Takimi-Pekin-e-gitti/362785/)

Pekin Olimpik Spor Salonu'nda 15-21 Ağustos tarihleri arasında 47'incisi düzenlenecek şampiyonada Türkiye'yi (17-20 kategorisinde) Arif Altuntaş, Zafer Kaya, Celal Aşkın, Emrah Kuyumcu, Ayşe Boşnak, Ümit Şeker, Ümit Serbest, Hakan Kurt, Recep Çömlekçi, Sevilay Gündoğdu ve Recep Ertaş temsil edecek.

Milli takımın Pekin'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklama yaptı.

İhsan Yener, 'Ef' klavye tabiri yerine 'Fe' klavye denmesinin doğru olduğunu belirterek, 'Q' klavyenin ilkelliğinden söz etti. Parmakların harflerle en uyumlu şekilde 'F' klavyede çalıştığını anlatan Yener, ülkelerin söz konusu klavyeyi kullanarak yanıldığını belirtti.

Milli takımda yer alan şampiyonlardan Hakan Kurt, Emrah Kuyumcu ve Recep Ertaş da, başarı için ellerinden geleni yapıp ülkemizin ilk üçe girmesi için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Birleşmiş Milletlere bağlı mesleki bir organizasyon olan Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu (Intersteno) tarafından 1955 yılından bu yana düzenlenen etkinliklerde Türkiye bugüne kadar 25'i rekor olmak üzere toplam 55 Dünya Şampiyonluğu elde etti.

Dünya gençleri arasında barış-kaynaşmanın sağlanması, bilimsel gelişme ve çalışmaların desteklenmesi amacıyla bilgisayar-stenografi şampiyonaları ve kongreler düzenleyen kuruluş, 2003 yılından bu yana da, her yıl internet üzerinden 'Internet Klâvye Şampiyonaları' düzenleyerek, dünya gençlerini bu yarışlara teşvik etmeye çalışıyor.

'F klavyenin babası' olarak bilinen İhsan Yener, 54 yıl önce TBMM'nin onayıyla standart Türkçe F klavyeyi ülkeye kazandırmıştı.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler