HABER

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak? (2017 Dini günler takvimi)

Ramazan ayı yaklaşıyor. Üç ayların sonuncusu olan mübarek Ramazan ayı ne zaman başlıyor merak ediliyor. 11 ayın sultanı Ramazan ayı başlancıgı ile birlikte teravihler kılınacak, sahurlara kalkılacak ve oruçlar tutulacak. Peki Ramazan ne zaman başlıyor? İlk sahura ne zaman kalkılacak? İlk oruç ne zaman?

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak? (2017 Dini günler takvimi)

Ramazan ayı, onbir ayın sultanı olan bu mübarek ay, müslümanların için en önemli zamandır. İçinde bin geceden hayırlı olan Kadir Gecesi'ni barındıran ve müslümanlığın beş şartından biri olan orucun tutulduğu Ramazan ayı ne zaman başlıyor, ilk hangi gün sahura kalkılacak, ilk hangi gün oruç tutulacak merak ediliyor. On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü başlayacak ve 24 Haziran 2017 Cumartesi günü sona erecek. Yani 26 Mayıs Cuma akşamı ilk teravih namazı kılınacak, gecesinden ilk sahura kalkılacak.

RAMAZAN AYI ÖNEMİNİ BELİRTEN HADİS-İ ŞERİFLER

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:
Hz. Peygamber efendimiz (s.a.s) bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah"ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o adam Hz İbrahim Halilullah"a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur.”

Resûlullâh Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Her kim Ramazan ayında inanarak ve sevâbını sadece Allâhü Teâlâ’dan bekleyerek terâvih namazı kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Hadîs-i Şerîf, Müttefekun aleyh)

“Ramazan ayının ilk gecesi olduğunda cennet kapıları açılır, bütün ay boyunca cennetin hiç bir kapısı kapanmaz. Azgın cinler (şeytanlar) bağlanır. Her gece sabah namazı vaktine kadar semâdan şöyle seslenilir:

‘Ey hayır peşindeki kişi, hayırlı amelleri işlemeye devam et ve müjdelen. Ey kötü amel işleyen kişi, bu ay tevbe ve sâlih amel zamanıdır, kendini fenalıktan tutup tevbe et, tevben makbuldür.

İstiğfâr eden yok mudur, mağfiret olunsun. Tevbe eden yok mudur tevbesi kabûl olunsun. Duâ eden yok mudur duâsı müstecâb (makbul) olsun.”

• “Muhakkak Ramazân-ı Şerîf'te iftâr vaktinde her gece Allâhü Teâlâ altmış bin kişiyi cehennemden âzâd eder. (Ramazan bayramı günü) olduğunda bütün ay boyunca âzâd ettiği kadar kulunu cehennemden âzâd eder.” (Kenzü'l-Ummal)

RAMAZAN AYI İFTAR DUASI

"Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkike eftertu"

(Allahım! Senin Rızan İçin Oruç Tuttum Sana Güvendim, Senin Rızkın ile Orucumu Açtım.)

” Hamd Olsun Verdiğin Nimetlere, Sağlık ve Afiyet ile. Allahım beni, Anamı, Babamı ve Bütün Mü'minleri Bağışla (Amin)”

RAMAZAN AYI SAHUR DUASI

Ya Rabb"im, bizleri kendine layık kul eyle. Habib"ine layık ümmet eyle. İmanımızı kamil eyle. Ahlakımızı layık eyle. Rızkımızı helalinden bol eyle.
Ömrümüzü hayırlı olarak uzun eyle. Akıbetimizi hayr eyle. “Mükafatını ancak ben veririm” dediğin Ramazan orucunu güzel tutmayı bize nasip eyle. Bunun için bize lütfeyle, yardım eyle. Gözümüzü, elimizi, dilimizi, kulağımızı her türlü kötülüklerden uzak eyle. Gerçekten oruçlu bir mü"min olmayı bize nasip eyle. ve böyle güzel oruçlarla Ramazan"ı tamamlamayı nasip eyle.
Amin…

2017 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Üç Ayların Başlangıcı: 29 Mart Çarşamba
Regaib Kandili: 30 Mart Perşembe
Miraç Kandili: 23 Nisan Pazar
Berat Kandili:10 Mayıs Çarşamba
Ramazan Ayı Başlangıcı:27 Mayıs Cumartesi
Kadir Gecesi:21 Haziran Çarşamba
Arefe: 24 Haziran Cumartesi
Ramazan Bayramı: 25, 26, 27 Haziran
Kurban Bayramı Arefesi: 31 Ağustos Perşembe
Kurban Bayramı: 1, 2, 3 ve Eylül
Hicri Yılbaşı: 21 Eylül Perşembe
Aşure Günü: 30 Eylül Cumartesi
Mevlid Kandili: 29 Kasım Çarşamba

Geri Dön