HABER

Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı hangi gün?

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ikinci haftası geride kalmışken, vatandaşlar Ramazan Bayramı tarihini de araştırmaya başladı. Müslümanlar için önemli ibadet aylarından biri olan Ramazan ayı, 13 Nisan tarihi itibariyle başladı. Müslüman vatandaşlar oruç tutarak bu ay içindeki ibadetlerini gerçekleştiriyor. Ramazan Bayramı, bu sene koronavirüs salgını altında kısıtlamalar ile kutlanacak.

Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı hangi gün?

Ramazan ayı bu sene, 12 Mayıs tarihinde son buluyor. Müslümanlar 12 Mayıs tarihinde son oruçlarını tutmuş oluyor. Ramazan Bayramı ise bu sene 13 Mayıs tarihinde başlıyor. 3 gün sürecek olan bayram için, heyecanlı bekleyiş şimdiden başladı. Büyüklerin ziyaret edildiği ve toplu aile ortamlarının oluştuğu Ramazan Bayramı’nda, bu sene koronavirüs için alınacak önlemler de merak ediliyor.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN 2021?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırlamış olduğu dini takvime göre, Ramazan Bayramı bu yıl Mayıs ayına denk geliyor. 13 Mayıs günü başlayan bayram 15 Mayıs günü son bulacak.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

13-15 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan Ramazan Bayramı, Perşembe günü başlayıp Cumartesi günü sona erecek.

2021 DİYANET DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

diyanet dini takvimi

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYI İÇİN YENİ TEDBİR KARARLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde;

 • Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız. Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.
 • Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.
 • Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.
 • Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 TL nakdi ödeme yapacağız
 • Vatandaşlarımızdan bayramla birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeye davet ediyorum.
 • Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde seksenini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır
 • Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.
 • Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecektir
 • Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.
 • Lokanta, restoran, kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de %50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir.
 • Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir.

Geri Dön