HABER

Ramazan ne zaman başlıyor? 2017 Ramazan ayında kaç gün tutulacak? İşte 2017 dini günler takvimi

Ramazan ayına az bir zaman kala heyecanı herkesi sardı. Berat Kandili sonrasında Ramazan'a kaç gün kaldı merak ediliyordu. 2017 yılı ilk Ramazan orucu hangi gün tutulacak bu yüzden araştırılıyor. İslam'ın beş şartından biri olan Ramazan orucu için şimdiden iftar ve sahur hazırlıkları başladı. Peki 2017 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk sahura hangi kalkılacak? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Ramazan ne zaman başlıyor? 2017 Ramazan ayında kaç gün tutulacak? İşte 2017 dini günler takvimi

Ramazan ayı ne zaman başlıyor sorusu cevabını buldu. Onbir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü başlıyor. 26 Haziran Cuma akşamı yatsı namazı ile birlikte ilk teravih namazı eda edilecek. 26 Haziran Cuma gecesini 27 Haziran Cumartesi gününe bağlayan gece 2017 yılının ilk Ramazan orucu için sahura kalkılacak. 24 Haziran 2017 Cumartesi günü Ramazan Ayı'nın son günü olacak. 2017 Ramazan ayında toplam 29 gün oruç tutulacak. 25 Haziran 2017 Pazar günü ise 2017 Ramazan Bayramı'nı kutlayacağız. İşte Ramazan ayına ve oruca dair faydalı bilgiler...

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Ramazan ayı, Müslümanlar için kutsal ve çok mübarek bir aydır. İslâm güneşi bu ayda doğmuş, dünyayı aydınlatan Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bu ayın içindedir. İçimizi kötü düşüncelerden, dışımızı çirkin davranışlardan temizleyen oruç bu ayda tutulmaktadır. Yüce Allah şöyle buyuruyor: 'Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki, korunup sakınırsınız'

Oruç, niyet ederek imsak vaktinden itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsi ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

ORUÇ NE ZAMAN FARZ OLDU?

Oruç, İslam'ın beş temel rüknünden birisi ve aynı zamanda İslam'ın beş şartından biridir. Hicretin ikinci yılında farz kılınan orucun farziyeti, Kuranı Kerim, Sünnet ve icma ile sabittir. Cenabı Hak Bakara Suresinin 183.ayetinde; "Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki fenalıklardan korunursunuz. buyurarak, orucun Ümmeti Muhammed'e farz kılındığı beyan etmiştir. Allah Resulü (s.a.v) de bir hadisi şerifte orucun, İslam'ın üzerinde bina edildiği beş temel esastan birisi olduğunu açıklamıştır.

ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI

Orucun faydaları ve hikmetleri diğer bütün farzlarda olduğu gibi sayılmayacak kadar çoktur. Ancak biz insanların idrak edeceği faydalarını beş ana başlık altında toplayabiliriz.

a) Oruç ahlakı güzelleştirir: Çünkü bize daima Allah"ı hatırlatır ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Oruç gözleri harama bakmaktan, dili yalan ve çirkin sözlerden, kulakları haram şeyleri dinlemekten, mideyi haram yemekten, elleri kötü iş yapmaktan, ayakları kötü yerlere götürmekten korur.

b) Oruç insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir: Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı yeterince anlayamaz. Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların neler çektiğini daha iyi anlar ve onlara karşı merhamet duyguları uyanır. Bunun sonucu olarak da yoksullara yardım elini uzatır, sıkıntılarını gidermeye çalışır.

c) Oruç insana nimetlerin kıymetini öğretir: Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan insanın gözünde bu nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır. Bu anlayış insana, onları daha iyi korumasını ve nimetleri kendisine veren Allah"a daha çok şükretmesini öğretir.

d) Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar: Bu konuda Peygamber Efedimiz şöyle buyurmuştur; „ Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.“ Senenin onbir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde görevlerini yaparlar.

e) Oruç insana sabırlı olmayı öğretir: Oruç tutmakla, belirli bir zaman kendini yememeye, içmemeye alıştıran insan, hayatta karşılaşacağı sıkıntılara karşı sabreder, kendinde acı ve sıkıntılara dayanma gücü bulur.

RAMAZAN'DA İFTARDA OKUNACAK DUA

Onbir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif"de iftarda edilebilecek dua;

Allah"ım, Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, Hamdolsun verdiğin nimetlere, Sağlık ve afiyete.

Ey bağışlaması bol Rabb"im, beni, ailemi, milletimi, devletimi, ve tüm inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver,
her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, senin her şeye gücün yeter.

Amin…

RAMAZAN'DA SAHURDA OKUNACAK DUA

Onbir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif"de sahurda edebileceğiniz güzel bir dua;

Ya Rabb"im, Bizleri kendine layık kul eyle, Habib"ine layık ümmet eyle, imanımızı kamil eyle, ahlakımızı layık eyle, rızkımızı helalinden bol eyle, ömrümüzü hayırlı olarak uzun eyle, akıbetimizi hayr eyle, “Mükafatını ancak ben veririm” dediğin Ramazan orucunu güzel tutmayı bize nasip eyle, bunun için bize lütfeyle, yardım eyle,
gözümüzü, elimizi, dilimizi, kulağımızı her türlü kötülüklerden uzak eyle, gerçekten oruçlu bir mü"min olmayı bize nasip eyle, ve böyle güzel oruçlarla Ramazan"ı tamamlamayı nasip eyle.
Amin…

2017 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Üç Ayların Başlangıcı: 29 Mart Çarşamba
Regaib Kandili: 30 Mart Perşembe
Miraç Kandili: 23 Nisan Pazar
Berat Kandili:10 Mayıs Çarşamba
Ramazan Ayı Başlangıcı:27 Mayıs Cumartesi
Kadir Gecesi:21 Haziran Çarşamba
Arefe: 24 Haziran Cumartesi
Ramazan Bayramı: 25, 26, 27 Haziran
Kurban Bayramı Arefesi: 31 Ağustos Perşembe
Kurban Bayramı: 1, 2, 3 ve Eylül
Hicri Yılbaşı: 21 Eylül Perşembe
Aşure Günü: 30 Eylül Cumartesi
Mevlid Kandili: 29 Kasım Çarşamba

Geri Dön