HABER

Ramazan Zorlu hapse mahkum edildi

LONDRA (İHA) - Avrupa'nın en büyük insan kaçakçılığı şebekesinin başı olarak gösterilen Ramazan Zorlu, 8 buçuk yıl hapse mahkum oldu.

Türk vatandaşı Ramazan Zorlu (43), 11 Ekim 2005'te, Ali Rıza Gün ve Hasan Eroğlu ile birlikte İngiltere'de tutuklanmış, Eroğlu'nun 6 yıl ceza aldığı daha önceden belli olmuştu. Ali Rıza Gün'ün ise ne kadar ceza alacağı henüz belli olmadı. Croydon Crown Mahkemesi'nde sonucu bugün açıklanan davada, Ramazan Zorlu'nun, geçtiğimiz yıl çok sayıda polis baskınları ile sona erdirilen kaçakçılık şebekesi ile ilgisinin olduğunu itiraf ettiği açıklandı. Bu şebekenin, İngiltere polisi tarafından çökertilmiş en büyük insan kaçakçılığı yapan şebeke olduğu ve İngiltere sokaklarına binlerce mülteci getirdiği sanılıyor. Mahkeme hakimleri, Zorlu'nun cezasının bitmesinin ardından, sınır dışı edilmesini istedi. Mahkemede ayrıca, yasadışı yollarla getirilen kişilerin çoğunlukla, uçak, tren, kamyon ve arabalarda, bazen tabut benzeri gizli bölmelerde, acınacak kadar kötü durumlarda getirildiğine dikkat çekildi.

İnsan kaçakçılığı şebekesi ile ilgili olarak, geçtiğimiz yıl, İngiltere'de Enfield, Bexleyheath, Barnet, Haringey, Tower Hamlets, Hackney ve Hammersmith bölgelerinde, evlere ve işyerlerine çok sayıda baskınlar düzenlendi. Çalışmalar kapsamında, 21 Avrupa ülkesi ve İngiltere'de yapılan ortak operasyonlar ile 60'tan fazla kişi tutuklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön