HABER

Ramazanda sağlık için ''süt"

İstanbul (AA)- Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Dekanlık görevi halen Prof. Dr. Fulya Tekşen, temel besin maddelerinin başında gelen sütün, özellikle Ramazan ayında yeterince tüketilmesinin sağlık açısından önem taşıdığını bildirdi.

Prof. Dr. Tekşen, sütün zengin besin bileşenleri açısından hayatın her döneminde mutlaka yeterli miktarda tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu vurguladı. Sütün özellikle protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi beslenmede çok önemli olan besin ögelerini bünyesinde bulundurduğuna işaret eden Tekşen, "Bu nedenle temel besin maddelerimizin başında gelen sütü, özellikle Ramazan ayında yeteri kadar tüketmek sağlık açısından önem taşıyor. Süt, enerji sistemimize yaptığı önemli katkı sayesinde kilo dengesinin korunmasında etkili oluyor.

Besinlerin bio yararlılığını artırıyor, Ramazan ayında vücudun sıvı gereksinimini karşılıyor. Aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesinde ve vücudun sıvı dengesinin sağlanmasında önemli rol üstlenen potasyumun yüzde 33'ünü, kalsiyumun da yüzde 90'ını sağlıyor"dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler