MAGAZİN

Rasim Öztekin'e veda

Usta oyuncu Rasim Öztekin'in cenazesi aile yakınları tarafından hastane morgundan alınarak Zincirlikuyu Gasilhanesi'ne götürüldü. Öztekin'in cenazesi daha sonra gasilhaneden alınarak tören için yola çıktı. Usta sanatçı için önce Ses Tiyatrosu'nda tören düzenlendi ardından Zincirlikuyu Mezarlığı Camii'nde cenaze namazı kılındı. Öztekin'in yakın dostu ve hocası Ferhan Şensoy'un cenazeye katılmaması dikkat çekti.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçtiğimiz pazar günü kalp krizi geçirdi. Öztekin'e Beykoz Devlet Hastanesi'nde acil olarak müdahale edildi. Öztekin, ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi'ne nakledildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Usta oyuncunun ölümü sanat camiasını yasa boğdu.

8d585b6f93c422c40e5db78a8c64cdcb

Öztekin, saat 15.00'da Zincirlikuyu Mezarlığı Camii'nde kılınacak namaza müteakip, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek. Öztekin'in cenazesi aile yakınları tarafından Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alındı.

3000164_11a5789f0c2aa86d847d84a9165b5f36_640x640

Öztekin'in Türk bayrağına sarılı ve üzerine Galatasaray bayrağı da konulan tabutu, önce mezun olduğu Galatasaray Lisesi'ne getirildi. Buradaki törenin ardından cenaze, Öztekin'in profesyonel tiyatro hayatına başladığı Ses Tiyatrosu önünde cenaze aracından indirildi. Tören mangası usta oyuncunun tabutuna omuz vererek, tiyatro sahnesine getirdi.

fotograflar-usta-oyuncu-rasim-oztekin-son-yolculuguna-ugurlaniyor-_1091_dhaphoto3

Ailesi, sevenleri ve sanat camiasından çok sayıda kişi, usta oyuncu için son görevlerini yapmak üzere tiyatro salonuna geldi. Oldukça üzgün olduğu görülen kızı Pelin Öztekin, gözyaşlarını tutamadı.

fotograflar-usta-oyuncu-rasim-oztekin-son-yolculuguna-ugurlaniyor-_1091_dhaphoto1

Ünlü sanatçı Rasim Öztekin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. 62 yaşında vefat eden usta oyuncu Ses Tiyatrosu'nda anılıyor. Pandemi kurallarına uygun gerçekleşen törene az sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan merhum Rasim Öztekin'in kızı Pelin Öztekin, gözyaşlarını tutamadı.
6048a0504e3fe10f607b3b15

AĞLAMAKTAN KONUŞAMADI

Pelin Öztekin, "Sadece babama teşekkür etmek istiyorum. Benim büyük aşkım olduğu için... Ben burada büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim. Onu çok seviyorum. Herkese çok teşekkür ederim" sözleriyle duygulandırdı.

ŞEVKET ÇORUH KONUŞMAKTA ZORLANDI!

Rasim Öztekin'in kavuğu teslim ettiği Şevket Çoruh da anma töreninde duygu dolu anlar yaşadı. Şevket Çoruh, 'Çok üzüldük. Ustamızı, hocamızı kaybettik' dedi.

FERHAN ŞENSOY KATILAMADI

Yakın dostu Rasim Öztekin’i kaybeden Ferhan Şensoy, sağlık durumu elvermediği için Öztekin’in anma töreninde bulunamadı. Ferhan Şensoy’un kızı Derya Şensoy, gözyaşları içinde babasının Rasim Öztekin’e yazdığı mektubu kürsüde gözyaşları ile okudu.

Şensoy'un mektubunda, "Rasim, Ortaoyuncular'ın amatör kolu Nöbetçi Tiyatro'dan yetişti. Kısa sürede Ortaoyuncular'a katıldı. Kavuğumu ona devrettim. Ortaoyuncular'da çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından ötürü sahneyi bıraktı. Kavuğu Şevket Çoruh'a devretti. Günü geldi, uçtu gitti gökyüzüne. Kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1885'te. Bir gün ben de geleceğim gökyüzüne. Buluşuruz gökyüzünde." ifadeleri yer aldı.

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Öztekin'in vefatından derin üzüntü duyduğunu belirterek, "(Öztekin) Televizyonda, sinema ve tiyatro perdesinde gülen yüzümüz, duygu ve düşüncelerimiz, kimi zaman kendimiz, kimi zaman çok farklı insan hikayeleriyle rehberimiz olmayı başardı." dedi.

20210310_2_47260307_63244106_Web
Ersoy, usta sanatçının, rolünü yaparken seyirciye hayatın içinde olduğunu hissettirerek, çok farklı bir başarı elde ettiğini söyledi.

Öztekin'in yeri doldurulamayacak bir sanatçı olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu zamansız ölümü, başta ailesi olmak üzere, sanatseverlerimizi ve değerli sanatçılarımızı çok üzdü. Bize düşen, onun anısını gelecek nesillere taşımak, onun her daim zihinlerde, akıllarda kalmasını sağlamak ve göstermiş olduğu ustalığın, hocalığın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Başta tiyatro camiamız olmak üzere, biz de bütün sanat kurumlarımız için, üzerimize düşen ne varsa onlarla iş birliği içinde yapmaya devam edeceğiz. Çok değerli bir ustamızı kaybettik. Ben başta ailesine, siz sanatçılarımıza ve sanatseverlere baş sağlığı diliyorum. Kendisine Allah'tan rahmet, sizlere sabırlar diliyorum."

İMAMOĞLU: 'HAYAT HER ŞEYİ GETİREBİLİR' DEMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Öztekin'in vefatının kendisini derinden üzdüğünü dile getirdi.

20210310_2_47260307_63244108_Web

Usta oyuncunun sevenlerine baş sağlığı dileyen İmamoğlu, şunları ifade etti:

"Burada bir de kavuk olayı var biliyorsunuz. Kavuk sürecinin devriyle ilgili geldiğinde, 'Hayat her şeyi getirebilir. Sağken bunu devretmek istiyorum. Bu benim üzerimde yük.' diye tarif etmişti bize. Dolayısıyla onun o tarif ettiği şey tam da bu. Dünyanın bu boyutunu görebilen iyi bir insandı. Allah rahmet eylesin. Türk tiyatrosunun çok kıymetli, herkes tarafından sevilen bir kimliği olmuş bir insandı. Rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun."

Usta oyuncu Zincirlikuyu Mezarlığı Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defin için yola çıktı.

hbNLoY-ymEaUH-a3aAzn9A

Ses Tiyatrosu'ndaki törene, sanatçının eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin'in yanı sıra İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, oyuncular Ulvi Alacakaptan, Okan Bayülgen ve Şevket Çoruh'un da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.
IUd5I5nhxU6bfinmWk7xtQ

Cenaze Rasim Öztekin'in eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin ve kızı Pelin Öztekin yaptığı ortak açıklamada,

'BİNLERCE SEVENİYLE UĞURLAMAK İSTERDİK'

"Onu son yolculuğuna binlerce seveninin alkışları ve çiçekleri eşliğinde uğurlamak isterdik. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi koşulları ve Rasim Öztekin’in bu konuda gösterdiği özel hassasiyet nedeniyle sınırlı sayıda katılımın olacağı bir cenaze töreni düzenlenecektir. Göstereceğiniz anlayış nedeniyle sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm sevenlerinden evlerinden dualarıyla onu son yolculuğuna uğurlamalarını, ailesi olarak rica ediyoruz. Acımız büyük. Ülkemizin başı sağ olsun" dedi.

ÇELENK YERİNE BAĞIŞ RİCASI

Öztekin Ailesi, cenazeye çelenk gönderilmemesini, arzu edenlerin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne Rasim Öztekin Tiyatro Fonu açıklamasıyla bağışta bulunabileceğini belirtti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
Büyük üstad mekanın cennet olsun Mübarek kandil gününde Cenabı Hak gani gani rahmet eylesin. Hayırlı kandiller
RUHU ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN USTA TÜM SEVENLERİN BAŞI SAĞOLSUN NURLAR İÇİNDE YAT.
Cok buyuk bir kayıp Mekanı cennet olsun

İlginizi Çekebilir

Geri Dön