HABER

Rauf Denktaş: Unutulmaz bir lideri kaybettik

MUĞLA (İHA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Bülent Ecevit bir can adamıydı. Kendisini hiç unutmayacağız. Unutulmaz bir lider, büyük bir Başbakan, bir devlet adamı, barış için her fedakarlığı yapmış olan ama Türkiye'nin başını hiçbir kuvvet önünde eğmeyeceğini dünyaya duyurmuş olan büyük bir lideri kaybettik" dedi.

"4. Uluslararası Türk Medeniyetlerinde Sözlü Kültür Geleneği Türk Dünyası'nda Maniler Sempozyumu"nun onur konuğu olarak Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Fethiye Kültür Merkezi'nde başlayan sempozyum girişinde eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in hayatını kaybetmesiyle ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bülent Ecevit'in Kıbrıs Halkı ve Türkiye için önemli bir şahsiyet olduğunu belirten Denktaş, "Ecevit, Türkiye'nin her baskıya boyun eğmeyeceğine, hakkını aramak için kararlılıkla hareket edeceğine dünyayı inandırmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı'nı barış için yapmıştır. İngiliz üslerinden çıkarma yapılmış olsaydı belki de bu kadar kan akmayacaktı. Şimdi Kıbrıs meselesi kansız halledilmiş olacaktı. Ecevit, barışçı ve şair bir adam ama muazzam bir diplomattı. Konjonktürü göz önünde tutarak Türkiye'nin atması gerekli adımları korkusuzca atan bir Başbakan, bir can adamıydı. Kendisini hiç unutmayacağız. Kıbrıs Türkleri için Ecevit dendiğinde Barış Harekatımızı ve doğum günümüzü hatırlayacağız. Harekat yapılmamış olsaydı bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmamış olacaktı. Kıbrıs'ın önemini bilen bir kişiydi. Barış Harekatı'ndan sonra en büyük başarısı bence Kıbrıs ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesiyle ilgili olarak Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne koymak isteyenlere söylediği 'Eğer siz şu Rum idaresini meşru hükümet olarak Kıbrıs diye üye yaparsanız, ben de KKTC ile entegrasyona giderim' sözleridir. Derhal o gece AB tarafından kendisine bir garanti teminat getirildi. Hepimiz rahatlamıştık. Maalesef Annan Planı'na gözleri kapalı 'evet' diyenler tekrar bu işi birleştirdi. Bu iki konu ayrılmalıdır. Ecevit'in ruhu zannedersem o zaman şad olacaktır. Kıbrıs'ın ele gitmesi, Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmesi onun için hayati bir sorundu. Çok hassastı. Unutulmaz bir lider, büyük bir Başbakan, bir devlet adamı, barış için her fedakarlığı yapmış olan ama Türkiye'nin başını hiçbir kuvvet önünde eğmeyeceğini dünyaya duyurmuş olan büyük bir lider kaybedilmiş oldu. Allah rahmet eylesin" dedi.

"Ecevit'in adını ve eserini yaşatmak hepimizin boynunun borcudur" diyen Denktaş, "Ecevit'in ölümü bütün Kıbrıs aşıklarını, Kıbrıs meselesine milli dava olarak onun gibi bakan bütün milleti ayağa kaldırmalı. Onun eserini, onun kurtardığı Kıbrıs'ı asla Rum'a, Yunan'a bırakmayacağız. Gidişat tehlikelidir ve yok oluşa doğru sürüklenmektedir. Türk hükümeti son günlerde sert beyanatlarla içimize su serpmektedir. Ama fiiliyatta gidişat iyi değildir. Ecevit'in adını ve eserini yaşatmak hepimizin boynunun borcudur. Asla taviz verilemez. Garanti anlaşması sulandırılamaz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yaşatılmalıdır. Türkiye ile KKTC arasındaki bağlar en mükemmel şekilde devam etmelidir. Et ve tırnağız. Tekrar Rumlar'la birleşeceksek iki devlet esası üzerinden ortaklık olabilir. Başka hiçbir şey olamaz. Başka bir şey teslimiyettir. Annan Planı teslimiyettir. Türkiye Kıbrıs'tan vazgeçemez. Kıbrıs Türk'ü Ecevit'ten, Türkiye'den vazgeçemez" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön