HABER

Recai Kutan "DTP kapatılmamalı"

Recai Kutan  "DTP kapatılmamalı"

AA İstanbul - Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, "Ne inancımız, ne dünya görüşümüz, ne de siyasi tercihlerimiz arasında en ufak benzerlik olmasına rağmen, DTP kapatılmamalı diyoruz" dedi.

İstanbul'da İl Başkanları Toplantısının açılışında konuşan Kutan, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, bu dönemde öğretmenlerin içler "acısı duruma düştüğünü" öne sürdü.

Kutan, dış politikadaki gelişmeler nedeniyle halkın gerçek gündemi olan işsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluğun geri planda kaldığını iddia ederek, "Sınır ötesi operasyon konusunda günlerdir havanda su döven, ipe un seren hükümet halkın cebine operasyon yapma konusunda hiç vakit kaybetmemiştir. Seçim öncesi 'durmak yok yola devam' diyen AK Parti, şimdi 'durmak yok zamma devam' demektedir" şeklinde konuştu. Kutan, işsizliğin 2001 krizindeki orana yaklaştığını, Türkiye'de gerçek işsizliğinin yüzde 15,8'lere ulaştığını öne sürdü.

Kutan, "karanlık güçlerin şimdi de Türk ve Kürt kardeşliğini bozmaya çalıştığını" ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu hassas süreçte DTP'li yöneticilerin Meclis'teki varlığı bir fırsat olabilirdi. Huzur ve kardeşlik ortamının gelişmesine katkıda bulunabilirdi ama DTP'li bazı yöneticilerin söylem ve açıklamaları maalesef bu umudu boşa çıkarmıştır. DTP'li yöneticilerin bu politika ve söylemlerini yeniden gözden geçirmesinin kaçınılmaz olduğu da ortadadır.

Ancak bütün bu eleştirilerimize rağmen, Saadet Partisi olarak, parti kapatmanın çözüm olmadığına inanıyoruz. Parti mahkeme kararı ile değil seçmen kararıyla kapatılmalıdır. Ne görüşümüz ne de siyasi tercihlerimiz arasında en ufak benzerlik olmasına rağmen 'DTP kapatılmamalı' diyoruz."

Geri Dön