HABER

Recep Tayyip Erdoğan: Seçimden dönmek yok

Seçimi erteletme girişimlerini sert bir şekilde eleştiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim kararından dönmek, TBMM'ye ve Türk halkına saygısızlıktır" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan: Seçimden dönmek yok

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçimle ilgili görüşlerini NTV televizyonuna değerlendirdi. Erdoğan, "Koalisyon hükümetinde hangi siyasi partilere sıcak bakıyorsunuz?" şeklindeki bir soruya, "Bu milli bir meseledir. Asıl önemli olan milletin menfaati. İlkemiz var. Yasal konularda ya da ilkelerde anlaşabilirsek herhangi bir siyasi parti ile ortaklık kurabiliriz. O günkü şartları yetkili kurullarla konuşacağız. Tek başıma böyle bir kararı veremem. Bütün partilere aynı mesafede yaklaşıyoruz. Yeter ki, koalisyon protokolünde anlaşabilelim. Bugüne kadarki koalisyon hükümetlerinden hiçbiri beklenen performansı gösteremedi" diye yanıt verdi.

Türkiye'de mali bir milat yaşandığını ifade eden Erdoğan, "Bir şeyi ilan ederken her tarafı yakıp yıkmamak gerekir. Güçlenirsiniz ondan sonra da her şeyi kayıt altına alırsınız. Ama siz durup dururken bir mali milat ilan etmeye kalkışıyorusunuz. Böylece elinizdeki her şeyi yurt dışına kaçırıyorsunuz. Bu ülkede yatırım yapamayanlar gidip yurt dışına yatırım yaptılar" dedi.

"GERİLİM İSTEMİYORUZ"

AK Parti lideri Erdoğan, üniversitelerdeki türban konusu ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Önce türbanla ne kastedildiğini ortaya koymamız lazım. Türbanı kasıtlı olarak o kavram altına koyuyorlar. Türbanı araştırdığınız zaman 'bone'nin değişik bir şeklidir. Başörtüsü ise bizim inancımızın bir emridir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı net bir açıklama yapmıştır, 'Başörtüsü, herhangi bir siyasi partinin sembolü olamaz' diye. Şu anda tüm siyasi partiler ve halk bu sorunu çözmelidir. Eğer başörtüsü için simge deniliyorsa, başörütüsü ancak Müslüman'ın bir simgesi olabilir. Siyasi partilere oy verenlerin içinde birçok başörtülü kardeşimiz var. İnançlarının gereğini yapamayan ya da yapmak isterken ona engel olunması doğru mu? Hiçbir zaman biz AK Parti olarak bu işi bir gerilim sebebi yapmayacağız. Siyasi gerilim olacak şeylerden mümkün olduğu ölçüde kaçağız."

Türkiye'nin sorunlarını minimize eden bir ülke olması gerektiğinin altını çizen Recep Tayyip Erdoğan, "Batı toplumları içinde bu sorunlar aşılmışken, benim ülkemde bu niye bir sorun olarak kalsın? Bu ülkede göbeği açık gezenlerin ne kadar hürriyeti varsa bırakalım da başörtülü olanların da o kadar hürriyeti olsun" dedi.

"BÖYLE BİR ŞEYİN İÇİNE GİRERLERSE MİLLET BİZİ AFFETMEYECEK"

"Seçimler 3 Kasım'da olacak mı? yoksa küskünler bunu erteleyebilirler mi?" şeklindeki bir soruya ise Erdoğan şu karşılığı verdi:

"449 milletvekili bir siyasi parti hariç seçimin 3 Kasım'da yapılmasına karar verdi. Şu anda bu karardan geri dönmek TBMM ve Türk halkına saygısızlıktır. Böyle bir provokatörlüğün içine girenleri kınıyorum. Böyle bir şeyin içine girerlerse millet bizi affetmeyecek. Toplumsal desteği arkasına almış siyasi iradesi olan güçlü bir hükümetin gelmesi lazım."

Erdoğan ayrıca, ABD'nin muhtemel bir Irak operasyonunun da seçimi ertelemeyeceğini belirterek, 3 Kasım'da seçimin yapılarak, bu işin bitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: İHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler