HABER

Referandumlarda da yenilgi

New York (AA)- ABD'deki Temsilciler Meclisi ve valilik seçimlerinden yenik çıkan muhafazakar Cumhuriyetçi Parti, çeşitli eyaletlerde yapılan referandumlarda da büyük yenilgiye uğradı.

Ara seçimler sırasında 37 eyalette 205 yasal düzenleme, son karar için halkoyuna sunuldu.

Güney Dakota eyalet meclisinden yıl başında büyük çoğunlukla geçen ülkenin en ağır kürtaj karşıtı yasası, referanduma katılan halk tarafından yüzde 55 karşı oyla reddedildi. Reddedilen yasa, sadece annenin hayatının kurtarılması için zorunlu olduğuna karar verilmesi durumunda kürtaja izin veriyordu.

Arizona'da ise evlilik yasasında yapılması öngörülen ve evliliği "bir erkekle bir kadından oluşan kurum" olarak tanımlayan ek düzenleme reddedildi.

Reddedilen düzenleme medeni hakları sağlayan homoseksüel birliktelikleri ve ev içi birlikte yaşamayı da yasaklıyordu.Colorado, Idaho, Güney Carolina, Güney Dakota, Tennessee,Virginia ve Wisconsin'de yapılan referandumlarda ise eşcinsel evlilikleri yasaklayan düzenlemeler onaylandı. Daha önce 20 eyalette de benzer yasaklar
yürürlüğe konmuştu.

Ancak yasakların onaylandığı eyaletlerde, onay kararının eskisine göre daha düşük çoğunluklarla alındığı belirtildi.

Arizona, Colorado, Missouri, Montana, Ohio ve Nevada eyaletlerinde yapılan referandumlarda, asgari ücretin artırılması kabul edildi.

Missouri eyaletinde kök hücre araştırmalarını serbest bırakan düzenleme ise yapılan referandumda az bir farkla yasallaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön