HABER

"Reformlar hızla tamamlamalı"

İSTANBUL (İHA) - Arı Hareketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı Türkiye'nin AB hedefi doğrultusunda Kopenhag siyasi kriterlerinin gerektirdiği reformları hızla tamamlayıp uygulamaya koyması gerektiğini söyledi.

Özgür Ünlühisarcıklı yaptığı yazılı açıklamada, "Kopenhag zirvesinde alınan karar ile birlikte Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci geri dönülemez bir yola girmiş ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olup olamayacağına ilişkin tartışmalara son verilmiş bulunmaktadır. Avrupa'da bazı çevrelerin Helsinki'de Türkiye'ye adaylık statüsünün verilmiş olmasını hata olarak değerlendiren ve sürecin durdurulması için çaba sarf eden bazı kesimlerin bulunduğu göz önünde bulundurulunca Kopenhag'daki kararın değeri ortaya çıkmaktadır" dedi.

Gelinen aşamada Türkiye'nin itidali elden bırakmaması gerektiğini ifade eden Ünlühisarcıklı, "Duygulara kapılarak hareket edilmemesi önem arz etmektedir. Türkiye bir yandan Kopenhag Kriterleri'nin yerine getirilmesi yolundaki adımları hızlandırırken bir yandan da Kıbrıs'ta çözüm arayışlarına hız vermelidir. Türkiye'nin kendisine önemli imkanlar sağlayacak bu büyük projeye katılım konusundaki kararlılığını sürdürmesi bu süreçte büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

Özgür Ünlühisarcıklı açıklamasının sonunda, Türkiye'nin gerçekten AB'yi istiyorsa, AB'ye üyeliğin koşullarını da, yapay bahaneler oluşturmadan yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön