HABER

Rektör Aşkın, siyasete mi giriyor

ANKARA (İHA) - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, 15 ay sonra rektörlük görevinin sona ereceğini belirterek, "Emekliye ayrıldıktan sonra fotoğraf çekebilirim ya da siyasete girebilirim" dedi. Aşkın, teklif gelmemesi halinde hükümet yetkililerini ziyaret etmeyi düşünmediğini söyledi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise, kendisini ziyarete gelen Aşkın'a geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Türkiye'ye örnek oldunuz" dedi.

Aşkın, DSP Genel Merkezi'ne gelerek Sezer'i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Aşkın, tutuklu kaldığı süre içerisinde kendisine destek veren DSP'ye teşekkür etti. Türkiye'de demokrasi kültürünün yerleşmesi için kurumlar arası dayanışmanın çok önemli olduğu vurgulayan Aşkın, kendisiyle ilgili başlatılan tartışmaların Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu kaydetti. Sezer ise, Aşkın'ın tüm Türkiye için başarılı bir sınav verdiğini savunarak, yaşananların bilim ve üniversitelerin bağımsızlığı için çok önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'de belirli konularda baskıların oluğunu gördüklerini öne süren Sezer, Aşkın olayına tüm toplumun büyük duyarlılık gösterdiğini bildirdi.

Ziyarette gazetecilerin sorularını cevaplayan Aşkın, sağlığı el verdiği sürece siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ziyaretlerini sürdüreceğini söyledi. Tahliye olduktan sonra çok ilginç destek mektupları aldığını belirten Aşkın, "İlköğretim 5. sınıf öğrencileri bir mektup gönderdi, 'Sizi destekliyoruz, korkmayın' diye. Ayrıca tutukevlerinden destek mektupları alıyorum. Tabii onlarla da dost olduk, bizim için kötü de olsa bir deneyim oldu" diye konuştu. Aşkın, hükümet yetkililerini de ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine ise, "Hayır böyle bir düşüncem yok. Davet gelmediği sürece hükümet yetkililerini ziyaret etmeyi düşünmüyorum" cevabını verdi.
Aşkın, siyasete girip girmeyeceği yönündeki bir soruya ise, "Ben siyasete gireceğimi söylemedim. 15 ay daha rektörlük görevim devam edecek. Emekli olup fotoğraf çekebilirim, ya da siyasete girebilirim. Belki de başka seçenekler olabilir" şeklinde konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler