HABER

Rektör atama tarihi belirlendi

Rektör atama tarihi belirlendi

ANKARA (İHA) - Yükseköğretim Kurumu (YÖK), hükümetin 15 ile yeni üniversite projesi çerçevesinde kurulan üniversitelere rektör atama takvimini belirledi. Rektörler 21 Kasım'da YÖK'te mülakata alınıp, belirlenen isimler 1 Aralık'ta Köşk'e sunulacak.

YÖK, Anayasa Mahkemesi'nin yeni üniversitelere "Kurucu Rektör" atamayla ilgili iptal kararı vermesinin ardından hükümetin ortaya çıkan rektör atamayla ilgili boşluğu, yasal değişiklikle çözme girişimi yapamadan yeni üniversitelere rektör atama takvimini belirledi. 21-30 Kasım tarihleri arasında da yeni üniversitelerin rektör adayları YÖK'te "tanışma" adı verilen mülakata katılacak.

YÖK, hukuksuz olarak nitelendirilen "tedviren" uyanıklığı ile rektör atadığı yeni üniversitelerin yeni rektör atamalarını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dönemine yetiştirebilecek. Buna göre üniversite için aday belirleme seçimleri 17-18 Kasım 2006 tarihlerinde yapılacak. 21-30 Kasım tarihleri arasında da yeni adaylar YÖK'te "tanışma" denilen mülakata çağrılacak. 15 yeni üniversite için YÖK'ün belirleyeceği 45 aday listesi ise 1 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. Böylece Mayıs ayında Çankaya Köşkü'nden ayrılacak olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer son rektör atamalarını gerçekleştirmiş olacak.

Öte yandan, 15 yeni üniversitenin kurulmasına ilişkin 1 Mart 2006'da çıkarılan 5467 sayılı kanun, yeni üniversitelerin kurucu rektörlerinin 2 yıl için Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan tarafından önerilecek 3 aday arasından Cumhurbaşkanı'nca atanacağını öngörüyordu. Ancak yasanın söz konusu maddesi Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmişti. YÖK de hükümeti ve kanunları by-pass ederek 15 yeni üniversiteye tedviren "kurucu rektör" atadı. Anayasa'nın 104. ve 130. maddeleri, rektör seçme ve atama yetkisini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e vermesine rağmen YÖK Başkanı Teziç, Cumhurbaşkanı Sezer'i by-pass ederek 15 yeni üniversiteye rektör atadı. Böylece Sezer'in kendi döneminde kurulduğu halde yeni kurulan üniversiteye kurucu rektörünü atayamayan ilk cumhurbaşkanı oldu.

Hukukçular 'tedviren' rektör atanmasına ilişkin bir düzenlemenin ise 2547 sayılı YÖK Kanunu'nda olmamasına tepki gösterirken, 18 Ağustos'ta yaptığı atamayla YÖK yeni üniversiteleri yaklaşık 4 aylık hukuki geçerliliği şaibeli bir yönetime terk etti.

YÖK TAKVİMİ

YÖK Genel Kurulu'nda rektörlük seçimlerinde üniversitelerin izleyeceği takvim şöyle belirlendi:

"Üniversitelerde Yapılacak Rektör Adayı Belirleme Seçimleri: 17-18 Kasım 2006

Sonuçların Yükseköğretim Kurulu'na gönderilmesi: 20 Kasım 2006

Rektör Adayı Belirleme Komisyonu Çalışması: 21-30 Kasım 2006

Yükseköğretim Genel Kurulu'nun Toplantıları: 1 Aralık 2006
Sonuçların Cumhurbaşkanlığı'na Sunulması: 1 Aralık 2006"

Cumhurbaşkanı Sezer'in 2011 yılının Ocak ayına kadar rektörlerini belirleyeceği yeni üniversiteler şöyle: "Çorum Hitit Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Rize Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, M. Akif Ersoy Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön