HABER

Renklerin sırrı

Renk ve Enerji Uzmanı Rana Özyurt, renklerin insan karakterini ortaya çıkaran en önemli etken olduğunu, "Bana rengini söyle sana seni söyleyeyim" özdeyişinin insanın kişiliğini ortaya koyduğunu söyledi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilere konferans veren Renk ve Enerji Uzmanı Rana Özyurt, renklerin enerji taşıdığını belirtti. Bu enerjilerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğunu, yeri geldiğinde karakterini belirlediğini yeri geldiğinde hastalandığı sırada tedavi edici özellik taşıdığını belirten Özyurt, özellikle 4 rengin insan psikolojisini belirlediğini kaydetti. Mavinin 'mutluluk', yeşilin 'özgüven', kırmızının 'güç' ve sarının 'özgürlük' niteliğini taşıdığını belirten
Özyurt, bu renklerin insan psikolojisini olumlu ve olumsuz etkilediğini anlattı. Özellikle kıyafet düzeninin insan karakterini ortaya çıkarmakta etkili olduğuna işaret eden Özyurt, rastgele renkli giyinen kişilerde ruhsal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Özyurt, "Giysiler vücudumuzu saran renk filtreleridir. İhtiyacımız olan renk enerjisini emmemizi sağlarken bunun miktarını da ayarlarlar. Kişilerin seçmiş olduğu giysi renkleri kişiler, kişilikler hakkında da bilgi verir. Mesela
kırmızı kıyafet daha enerjik daha dışa dönük kişilik yansıtır. Çok dikkat çekicidir. Kişiler bu rengi ihtiraslı ve hırslı oldukları takdirde kullanırlar. Turuncu kıyafet enerji ve heyecan vericidir. Cesur ve maceracı bir anlatımı vardır. Sarı kıyafet entelektüel kişilikleri ortaya koyar. Yönetim idare, zihin açıklığı ve dikkati simgeler. Yeşil kıyafet dinlendirici, yatıştırıcı, dengeleyiciliği ve bilgeliği simgeler. Turkuvaz ağırlıklı kıyafet insanlara karşı açık bir kişilik olduğunu simgeler. Mavi, düzenin
ve ruhsallığın ifadesidir. Huzur, barış ve sadeliği simgeler. Mor, kedine güven ve özgürlüğü simgeler. Kutsallık ve alçak gönüllülüğün habercisidir. Macenta ise yumuşaklık, ağır başlılık ve nezaket duygularını ortaya koyar. Aşk ve şefkat duygularını da simgeler" dedi.

BESLENMEDE RENKLER
Özyurt, beslenmede renklerin önemini ise şöyle özetledi:
"Sağlıklı beslenme renkli beslenme ile mümkündür. Kırmızı besinler alkali ağırlıklı, yeşil besinler nötr, menekşe, eflatun, mavi, çivit mavi ve mor besinler asit ağırlıklıdır. Evde zayıf ve kansız biri varsa kırmızı besinler yedirilmeli. Sinirli ve stresli bir işle meşgul biri varsa yeşil besinler ile beslenmeli. Yine gökkuşağının yedi rengi kullanılarak yapılmış bir salatada öğüne mutluluk ve sağlık yükleyecektir. Kırmızı besinler tüm kırmızı derili meyve ve sebzeler, et, su teresi, pancar, lahana,
kiraz, biber, üzüm, soğan, turptur. Turuncu besinler havuç, portakal, balkabağı, tatlı mısır, kayısı, mandalina, şeftalidir. Sarı besinler kayısı, tereyağı, yumurtanın sarısı, greyfurt, Hint kirazı, ilik ve sarı derili diğer meyvelerdir. Yeşil besinler bütün yeşil sebze ve meyvelerdir. Mavi besinler erik, böğürtlen, çay üzümü, balık, kuşkonmazdır. Menekşe besinler ise patlıcan, mor lahana, pancar, mor üzüm, böğürtlendir."
MC DONALD VE BURGER KİNG'İN SIRRI
Renklerin tüketici açısından da önemli olduğuna değinen Rana Özyurt, Mc Donalds ve Burger King firmalarından ilginç bir örnek verdi. Bu firmaların satış yöntemi açısından kırmızıyı kullandığını, bu kırmızının çekiciliğine kanarak ürün satın alarak karnını doyuran kişinin, mağaza ortamındaki sarı hakimiyeti sebebiyle yiyeceğini yedikten sonra hemen kalkıp masayı boşalttığına dikkat çekti. Özyurt, "Günümüzde bir çok kuruluş renklerin gizemli gücüne inanmış ve bu gücü satış pazarlama çalışmalarına eklemiştir. Bir çok kuruluş da farkında olmadan renklerin gücünü kullanmaktadır. Gerek ürün gerek hizmet pazarlayan kuruluşlar rengi iletmenin tüm departmanlarına monte etmiştir. Başta mağaza dizaynı ve ambalaj renkleri olmak üzere bilerek veya bilmeyerek uyum yakalamaya ve ürünleri belli renkler ile özdeşleştirmeye çalışmışlardır. Mesela gıda ürünlerinde iştah açması açısından kırmızı tercih edilmiştir. Hatta Mc Donalds ve Burger King gibi büyük firmalar kırmızıyı tabelalarında kullanarak kırmızının bu özelliğini adeta tescil etmişlerdir. Fakat bahsettiğim firmalar sarının gücünü de çok etkin kullanmışlardır. Mağaza içi dekoru rahatsız edici şekilde sarı ve kahverengi kullanarak kişinin fast food tüketime uyum sağlayıp alışverişini yapıp karnını doyurduktan sonra rahatsızlık duyarak ortamdan uzaklaşmalarını sağlamışlardır" diye konuştu.
EV DEKORASYONUNDA RENGİN ÖNEMİ
Ev ve iş dekorasyonlarında renklerin seçiminin çok önemli olduğuna değinen Özyurt, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Ev renklerinde kişinin barışık olduğu renklere göre seçim yapılmalıdır. Tavan renkleri oda renginden daha açık tonda seçilmelidir. Eğer çok yüksek bir tavanı alçak göstermek istiyorsak bunun tam tersini yapmalı yani tavan rengini daha koyu seçmeliyiz. Duvarlar için açık tonlu renkleri tercih etmek odayı daha aydınlık ve geniş göstermeyi sağlayacaktır. Zeminlerde kullanılacak renkler ise duvar renklerine yakın hatta biraz koyu seçilmelidir. Oturma odası genelde dinlenme, kitap okuma, müzik dinleme vb. işler için kullanıldığından dikkat dağıtıcı iddialı renklerden uzak durulmalıdır. Kanepe halı ve sandalye renkleri duvardan daima koyu olmalıdır. Vazo gibi aksesuarlarda ise dikkat çekici renkler kullanılmalıdır. Yemek odası açık ve orta koyuluktaki renkler sıcak ve mutlu bir ortam meydana getirirler. Böyle bir ortam için renk seçerken yiyeceklerin doğal renklerini baz almalıyız. Yeşil ve sarının tonları burada en ideal renklerdir. Burada önemli olan şey renkleri çok sık ve çokluklu döşememek lazım keza bu bir süre sonra sıkıntıya yol açar. Mutfak iştah artırıcı ve açıcı bir yer olduğu için heyecan verici, coşkulu meyve ve sebzeler, et, su teresi, pancar, lahana, kiraz, biber,lı renkler ile dekore edilmelidir. Kırmızı, turuncu, macenta ilk akla gelen renklerdir. Yatak odası; bulunduğunuz yöre iklimi ile direk ilintilidir. Sıcak bir iklimde iseniz soğuk ve dinlendirici renkleri, soğuk bir iklimde iseniz sıcak ama çok dikkat çekmeyen dinlendirici renkleri tercih etmelisiniz. Ayrıca lila, uykusuzluk sorunu çekenler için önerilen bir renktir."
PARFÜMLERDEKİ RENKLER Kozmetiklerin kokularındaki renklerin bile insan karakter ve psikolojisini ortaya koyabileceğini vurgulayan Özyurt, parfümlerin ne marka olursa olsun asıl sırlarının renklerinde olduğuna dikkat çekti. Özyurt, "Eğer kişinin kullandığı parfüm kırmızı ise o kişi atak, coşkusal, sevgi ve aşk dolu kimlikleri ile o parfümü tercih etmişlerdir. Koku sarı renkte ise kişi entelektüel, yönetici hırslı ve iddialı, koku eflatun renkte ise kişi gizemlidir" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön